Strona główna Temat dnia Mity dotyczące klimatyzacji – z którymi można spotkać się najczęściej?

Mity dotyczące klimatyzacji – z którymi można spotkać się najczęściej?

0

Przez lata na temat używania klimatyzacji w zamkniętych pomieszczeniach narosło mnóstwo mitów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Poniżej firma Soltherm przedstawia kilka dowodów na to, że korzystanie z takiego rozwiązania jest w stanie skutecznie podnieść jakość życia.

Trudno powiedzieć, skąd pojawiły się wszystkie mity dotyczące używania klimatyzacji. Część nieprawdziwych opinii ma pewnie związek z faktem, że przez długi czas technologia ta uważana była z pewnego rodzaju luksus, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Nie bez znaczenia był zapewne fakt, że spore grono przeciwników klimatyzacji korzystało w przeszłości z niskiej jakości sprzętów lub błędnie zamontowanej instalacji. Z jakimi mitami odnośnie tego typu rozwiązania możemy spotkać się więc najczęściej?

Klimatyzacja jest niezdrowa
Szkodliwe działanie klimatyzacji to prawdopodobnie najczęściej powielany mit dotyczący tej technologii. Na wstępie więc należy od razu zaznaczyć, że prawidłowe korzystanie z klimatyzatora, dbanie o jego czystość, a także optymalne ustawienie nie powodują żadnych infekcji oraz problemów zdrowotnych. Przede wszystkim nie należy nadmiernie ochładzać pomieszczenia, w którym się przebywa. Ważną kwestią jest także regulacja kierunku przepływu zimnego powietrza. To pod żadnym pozorem nie powinno być skierowane prosto na domowników. Bardzo istotne jest także, by regularnie serwisować posiadany sprzęt, sprawdzać stan filtrów i w razie potrzeby dokonać cyklicznej wymiany danych komponentów. W tym celu najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy świadczącej usługi serwisowe (np. Soltherm Wrocław – https://www.soltherm.pl/). Podobnie zresztą sprawa ma się z samym montażem urządzenia. Najbezpieczniej jest zgłosić się w tej sprawie do fachowców, którzy pomogą wybrać optymalne rozwiązanie.

Klimatyzatory są nieestetyczne
Estetyka urządzeń klimatyzacyjnych jest dość surowa i klasyczna. To, czy komuś podobają się one wizualnie należy rozpatrywać w kwestiach bardzo indywidualnych. Nowoczesne sprzęty stworzone są jednak w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w wystrój wnętrza. Czasy ogromnych i topornych skrzynek, które montowało się na ścianach, dawno odeszły w zapomnienie. Obecnie istnieje możliwość doboru urządzenia o różnym designie i kolorze. Same rozmiary klimatyzatorów też znacząco się zmniejszyły. Przy odrobinie wysiłku można je zamontować bez uszczerbku na nawet najbardziej wymyślnym wystroju wnętrza.

Klimatyzacja to rozwiązanie tylko na lato
Klimatyzatory kojarzą nam się przede wszystkim z latem i czasem, gdy panują upały. Wiele osób może się zastanawiać, czy warto zaprzątać sobie głowę zakupem urządzenia, które na dobrą sprawę będzie używane tylko przez około trzy miesiące w ciągu całego roku. Jak się jednak okazuje, klimatyzacja nie musi nam służyć tylko do chłodzenia. Nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku w większości przypadków są już wyposażone w funkcję grzania, którą można wykorzystać np. wczesną wiosną lub jesienią jako dodatkowe (uzupełniające) źródło ciepła. Co ważne – wysokiej jakości urządzenia oczyszczają powietrze, co szczególnie jest ważne w przypadku alergików. Jak więc widać, zastosowanie klimatyzatorów nie ogranicza się tylko do walki z wysokimi, letnimi temperaturami.

Klimatyzacja jest rozwiązaniem dla domów
Wiele osób myśli, że nie może zamontować u siebie klimatyzacji, ponieważ mieszka w bloku lub kamienicy. W błędzie są jednak ci, którzy myślą, że takie rozwiązanie zarezerwowane jest tylko dla właścicieli domków jednorodzinnych. Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by klimatyzację zamontować w nawet niewielkim mieszkaniu. Wykwalifikowani fachowcy, po wcześniejszych oględzinach, są w stanie doradzić odpowiednie rozwiązanie. Jedyną trudnością, z jaką mogą mierzyć się mieszkańcy bloków lub kamienic, będzie uzyskanie odpowiednich pozwoleń (np. od spółdzielni mieszkaniowej) na montaż instalacji.

Klimatyzacja jest droga
Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja kojarzyła się z nikomu niepotrzebnym luksusem. Dziś montaż takiej instalacji nie należy jednak do najdroższych. Kupno samego urządzenia to wydatek porównywalny do tego, jaki ponosimy, nabywając sprzęt RTV lub AGD.

Klimatyzacja jest hałaśliwa
Urządzenia przeznaczone do domów zaprojektowane są w taki sposób, by generować jak najmniejszy poziom hałasu. Prawidłowo zamontowane klimatyzatory, sprawne i wysokiej jakości, nie powinny wydawać dźwięków, które przeszkadzałyby nam w wykonywaniu codziennych czynności.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOd niedzieli korekta rozkładu jazdy pociągów. Co się zmieni?
Następny artykułCzy warto skorzystać z leasingu samochodów?