Strona główna Wydarzenia Czy warto skorzystać z leasingu samochodów?

Czy warto skorzystać z leasingu samochodów?

0

Leasing jest sposobem na finansowanie środków trwałych, przeznaczonych dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Firmy leasingowe finansują auta nowe, ale możliwy jest również leasing samochodów używanych. Ich główną zaletą jest uproszczona procedura i minimum formalności. Czy warto skorzystać z leasingu samochodów?

Czym jest leasing samochodu?
Leasing samochodu to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy firmą leasingową leasingobiorcą. W ramach umowy, leasingodawca przekazuje leasingobiorcy samochód. Ten może korzystać z niego przez określony w umowie czas w zamian za uiszczanie comiesięcznych rat, których kwota również zawarta się w kontrakcie. Charakterystyczną cechą tego sposobu finansowania jest to, że firma leasingowa jest właścicielem pojazdu przez cały okres trwania umowy. Dopiero po jej wygaśnięciu, leasingobiorca ma możliwość wykupienia auta na własność. Firmy leasingowe finansują głownie nowe auta, ale jest również możliwy leasing samochodów używanych, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W ramach leasingu aut, wyróżnia się leasing:

 • Operacyjny – amortyzacja leży po stronie firmy leasingowej
 • Finansowy – odpisy amortyzacyjne lezą po stronie leasingobiorcy.

Czy warto skorzystać z opcji leasingu samochodu?
Wielu przedsiębiorców, jak i osób fizycznych zastanawia się czy warto skorzystać z opcji leasingu samochodu. To forma finansowania może stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnego, często trudnego do zaciągnięcia kredytu bankowego. Leasing pozwala sfinansować zakup pojazdów oraz maszyn, które potrzebne są do funkcjonowania czy rozwoju firmy. Ponadto wśród wymienianych zalet można znaleźć:

 • Ograniczenie formalności do minimum,
 • Uproszczona procedura,
 • Szybka decyzja o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku,
 • Możliwy leasing samochodów używanych,
 • Korzyści podatkowe,
 • Dostępność,
 • Możliwy podpisania umowy leasingowej przez nowe firmy i firmy zadłużone.

Na korzyść tej formy finansowania może przemawiać również leasing samochodów używanych. Wiele firm leasingowych  chce sprostać oczekiwaniom swoich klientów, proponując im w ten sposób auta używane, które są tańsze niż nowe.

Na co zwrócić uwagę decydując się na leasing samochodów używanych i nowych?
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że leasing samochodów zyskuje na popularności. Korzyści, jakie za sobą niesie, docenia coraz więcej polskich przedsiębiorców. Zanim jednak zdecydujemy się na leasing samochodów używanych lub nowych, należy zwrócić uwagę na:

 • Dodatkowe opłaty – niektóre firmy leasingowe wymagają dodatkowych opłat w postaci np. rejestracji pojazdu, ubezpieczenia komunikacyjnego, opóźnień w spłacie raty leasingowej
 • Koszt ubezpieczenia samochodu – firmy leasingowe oferuje różne koszty ubezpieczenia, w zależności od tego, z jaką firmą ubezpieczeniową współpracują. Często jest to opłacalne, ale warto zapytać, czy można ubezpieczenie wykupić samemu.
 • Warunki rozliczenia umowy zakończonej przed czasem – umowa leasingowa może zostać zakończona przed czasem np. w wyniku szkody całkowitej lub wypowiedzenia jednej ze stron.

Artykuł – LeasingPolski.pl.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMity dotyczące klimatyzacji – z którymi można spotkać się najczęściej?
Następny artykułChcesz mówić po niemiecku? Spróbuj nauki z aplikacją