Strona główna Wydarzenia Jak wybrać kasę fiskalną?

Jak wybrać kasę fiskalną?

0

Obecnie konieczność posiadania kasy fiskalnej obejmuje wszystkich przedsiębiorców świadczących usługi, których poświadczeniem jest paragon. Powinien go klientowi wydać już nie tylko sprzedawca, lecz także prawnik, dentysta, taksówkarz oraz sprzedawca kwiatów. Każdy z nich będzie jednak potrzebował nieco innej kasy fiskalnej.
 

  1. Rodzaje kas fiskalnych
  2. Nie popełnij tego błędu

Rodzaje kas fiskalnych

Wybór kasy fiskalnej nie jest wcale prosty. Wymaga on bowiem od przedsiębiorcy odpowiedniego dopasowania urządzenia do modelu prowadzonej przez siebie działalności. Na rynku dostępne są bowiem elektroniczne kasy fiskalne, kasy mobilne, kasy jednostanowiskowe czy kasy systemowe. Każda z tych kas ma ograniczoną możliwość konfiguracji oprogramowania.

  • Prosta kasa fiskalna ma małą pamięć i z reguły po kilku latach trzeba wymienić ją na nową. Nie współpracuje one z komputerem, jest przeznaczona bowiem głównie do sprzedaży usług przy jednoosobowej działalności (prywatna praktyka lekarska, notariusz).
  • Przy handlu obwoźnym warto jednak wybrać model o zwiększonej wytrzymałości akumulatora. Kasa przenośna powinna mieć także niewielki rozmiar i być lekka. Dobrze, aby miała także ładowarkę samochodową i pokrowiec chroniący ją w trakcie przejazdów.
  • Kas systemowa to rozwiązanie stosowane w sklepach i lokalach. Można ją podłączyć do komputera. W małym sklepie przyda się kasa ze średnią bazą towarową współpracująca z czytnikiem kodów kreskowych. Potrzebna może być także szuflada kasjerska i waga połączona z kasą. W przypadku dużego sklepu przyda się także terminal płatniczy oraz komputer z programem handlowym (umożliwiający m.in. zarządzanie magazynem, system odpisów i rabatów)

Poszczególne rodzaje kas fiskalnych możesz sprawdzić tutaj: https://www.escsa.pl/Kasy_fiskalne

Nie popełnij tego błędu

Podczas zakupu kasy fiskalnej przedsiębiorcy często popełniają błąd i kupują urządzenie, które nie do końca odpowiada na potrzeby prowadzonej działalności. Z czego to wynika?

  • Z błędnego oszacowania bazy towarowej – każde urządzenie fiskalne posiada określoną liczbę możliwych do zaprogramowania towarów (usług), które sprzedajesz. Początkowo może ci się wydawać, że 1000 produktów to zupełnie wystarczają ilość przy gabinecie kosmetycznym. Co jednak jeśli zdecydujesz się na sprzedaż kosmetyków partnera biznesowego (np. produkty fryzjerskie) albo postanowisz dystrybuować dodatkowo świece do masażu lub olejki? Zakłada się, że należy kupować urządzenie z bazą towarową wyższą o 40% wyższą od pierwotnie potrzebnej.
  • Lekceważenie mobilności – większość przedsiębiorców zakłada, że ich kasa będzie stacjonarna, ponieważ prowadzą usługi na miejscu, potem jednak okazuje się, że potrzeby klientów zmuszają ich do świadczenia usług w innych miejscach, np. w domu klienta, co z paragonem w takiej sytuacji? Kasa mobilna rozwiązałaby problem.
  • Zbytnia prostota – wielu przedsiębiorców wychodzi z założenia, że najprostsza kasa im wystarczy. Lekceważą więc możliwość połączenia jej z terminalem, uznają że czytnik kodów kreskowych również jest zbędny, a życie bardzo szybko weryfikuje takie podejście. Dziś usługodawca bez możliwości płatności kartą traci część klientów.

/Artykuł sponsorowany/