Strona główna Temat dnia Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Gala Strzegomskich Mistrzów Świata w Strzegomiu, mistrzostwa Świdnicy w układaniu kostki Rubika, Dzień Kobiet w klimacie PRL-u, a może sportowe emocje podczas II Memoriału Piłkarskiego Grzegorza Solarza? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend. W związku z koronawirusem SARS-CoV-2 w Świdnicy i powiecie świdnickim dotychczas nie odwołano żadnej z imprez planowanych na ten weekend.

II Memoriał Piłkarski Grzegorza Solarza (piątek-niedziela)

Już w piątek na terenie sztucznego boiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rusza II edycja Memoriału Piłkarskiego Grzegorza Solarza. Trzydniowa impreza organizowana przez Miejski Klub Sportowy Polonia-Stal Świdnica zapowiada się niesłychanie ciekawie, a tytułu mistrzowskiego będzie bronić taka uznana marka jak Akademia Piłkarska Reissa Poznań.

W akcji zobaczymy w sumie jedną drużynę czeską (TJ Cerveny Kostelec) i jedenaście polskich z aż pięciu województw (wielkopolskie, opolskie, śląskie, mazowieckie i dolnośląskie). Turniej rozpocznie się w piątek, 6 marca o godz. 14.15. Do sobotniego popołudnia rywalizacja toczyć się będzie w grupach systemem “każdy z każdym”. Wszystkie ekipy rozegrają zatem 5 spotkań po 25 minut każde. Potem zespoły z miejsc 1-3 utworzą Ligę Mistrzów, drużyny z miejsc 4-6 zagrają w Lidze Europy. W drugiej fazie turnieju wyniki pomiędzy zainteresowanymi drużynami zostaną przepisane, a każdy z zespołów rozegra kolejne 3 boje po 28 minut każde. Wielkich zwycięzców poznamy w niedzielę, 8 marca tuż po godz. 16.00.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Gala Strzegomskich Mistrzów Świata (piątek)

Strzegomskie Centrum Kultury wraz z burmistrzem Strzegomia zaprasza na niecodzienne spotkanie ze Strzegomskimi Mistrzami Świata! Już 6 marca od godziny 16.00 na sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury każdy będzie miał możliwość zmierzyć się w siłowaniu na rękę z Małgorzatą Ostrowską, zatańczyć z Kacprem Rutką i jego partnerką Sarą Litorowicz oraz ćwiczyć na urządzaniach, na których do zawodów przygotowuje się Patryk Walczuk.

„Matka, żona, kochanka” – Dzień Kobiet w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach (piątek)

Burmistrz miasta Świebodzice oraz Miejski Dom Kultury zapraszają do obejrzenia Anety Todorczuk-Perchuć w muzodramie „Matka, Żona, Kochanka”.

Jan Lebenstein. Wystawa w Galerii Fotografii (piątek)

Wystawa Jan Lebenstein 1930 – 1999 pomyślana jest jako obszerna retrospektywa prac tego wybitnego polskiego artysty, zbiegająca się z 90-tą rocznicą jego urodzin. W jej ramach prezentowane są różnorodne dzieła Jana Lebensteina, należące do zbiorów polskich kolekcjonerów: Marii i Marka Pileckich, Urszuli i Piotra Hofman oraz kolekcjonera z Sopotu.

Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy, drogę twórczą i postać artysty, zawiera 70 jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i grafik, pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty, jako jednej z najważniejszych figur, w polskiej sztuce, drugiej połowy XX w. Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i przygotowana, do prezentacji w Świdnickim Ośrodku Kultury, we współpracy z Agencją Zegart.

Jan Lebenstein – malarz i grafik, ilustrator książkowy, znany i bardzo ceniony, nie tylko w Polsce. W latach 1948 – 1954 studiował malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tworzył głównie fantazyjne prace, napełnione motywami ludzko-zwierzęcymi, pełne ekspresji i symbolicznej poetyckości. O swojej twórczości mówił w jednym z wywiadów: „Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni”.

6 marca 2020, godz. 18:00-19:00, Galeria Fotografii (Rynek 44, Świdnica), wstęp wolny.

Mistrzostwa Świdnicy w układaniu kostki Rubika (sobota-niedziela)

Kto w naszym regionie najszybciej układa kostkę Rubika? Już  7 marca poznamy odpowiedź na to pytanie za sprawą organizowanego w Świdnicy Silesian Spring 2020, czyli otwartych zawodów w układaniu niezwykle popularnego, kolorowego sześcianu. Turniej zorganizowany zostanie w Klubie Bolko.

Speedcubing, czyli zyskująca na popularności dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika i innych łamigłówek logicznych z jej rodziny zawita do Świdnicy. Zawody dla amatorów oraz profesjonalistów zorganizowane zostaną w kilku kategoriach. Rozegrane zostaną konkurencje 2x2x2, Pyraminx, Skewb i 5x5x5. Nie zabraknie oczywiście tej najbardziej znanej i popularnej kostki, wymyślonej przez węgierskiego profesora architektury Ernő Rubik, czyli 3x3x3.

Dzień Kobiet w Burkatowie (sobota)

Turniej tenisa w Dobromierzu (niedziela)

W niedzielę, 8 marca 2020 r. w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Dobromierzu o godz. 10.00 rozpocznie się Turniej Tenisa Stołowego VI Strefy Wałbrzyskiej XXI Dolnośląskich Igrzysk LZS – Mieszkańców Wsi i Miast 2020.

Monodram „Ja jestem Żyd z wesela” (niedziela)

Wielokrotnie nagradzany monodram Zbigniewa Walerysia to rzecz o karczmarzu z Bronowic Małych, Hirszu Singerze – pierwowzorze Żyda z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Autor, umieszczając Singera w swoim dramacie, na stałe wpisał go do literatury polskiej. Zresztą, jak się później okazało, ze szkodą dla swego bohatera. Z literackim wizerunkiem karczmarza prawdziwy Singer nie mógł się bowiem pogodzić, a jego życie zamieniło się w dramat. Zdruzgotany ingerencją we własny los, Singer skończył marnie – rozwiódł się z żoną, rozstał z córką Pepką, której nowy image Racheli bardzo się spodobał, a na koniec zmarł w domu starców…

Opowiadanie Brandstaettera to rzecz nakazująca zrewidować nasze dotychczasowe myślenie na temat utworu Wyspiańskiego. To także rozważania o tym, na ile można ingerować w czyjeś życie i je upubliczniać. Dużo tu humoru, ale więcej ludzkiego nieszczęścia – obraz prawdziwej tragedii człowieka, który nie chce żyć narzuconym życiem.

8 marca 2020 godz. 17:00-18:00, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, bilety: 25 zł (w przedsprzedaży), 35 zł (w dniu wydarzenia).

/opr. mn/

Poprzedni artykułCzęść badań w przyszpitalnym laboratorium tylko ze skierowaniem od lekarza
Następny artykułZaprezentowali najnowszy album poświęcony katedrze lwowskiej. Autor odznaczony Krzyżem Kresowym [FOTO]