Strona główna Wydarzenia Świdnica Biskup świdnicki zachęca do modlitw błagalnych w związku z koronawirusem

Biskup świdnicki zachęca do modlitw błagalnych w związku z koronawirusem

92

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do wszystkich parafii w Polsce o zwiększenie liczby niedzielnych mszy, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych zgodna z wytycznymi służb sanitarnych. Apel ma związek z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącymi organizacji zgromadzeń. O modlitwę apeluje z kolei biskup świdnicki.

W związku z sytuacją związaną z koronawirusem, zagrażającym zdrowiu i życiu ludzi, a także utrudniającym codzienne życie mieszkańców całego świata, kierując się wiarą w Boże Miłosierdzie polecam, by w najbliższe niedziele, do czasu kiedy ustanie epidemia, po każdej Mszy Świętej, we wszystkich kościołach diecezji, po Komunii Świętej, w postawie klęczącej, odśpiewano modlitwę błagalną „Święty Boże, Święty mocny” (suplikacja). Wszystkich chorych, a zwłaszcza dotkniętych skutkami epidemii, cały personel medyczny zawierzam wstawiennictwu Świdnickiej Pani czczonej w katedrze pod wzniosłym tytułem „Uzdrowienia chorych” – stwierdził biskup Ignacy Dec w wydanym komunikacie, który ma zostać odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji świdnickiej.

Do sytuacji związanej z koronawirusem odniósł się we wtorek także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał w komunikacie abp Stanisław Gądecki. Podkreślił jednocześnie, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. Stwierdził przy tym, że nie ma wymogu, by podczas mszy przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni, a także przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i śledzić transmisje niedzielnych mszy za pośrednictwem telewizyjnych transmisji.

/mn/

Poprzedni artykuł9 mieszkańców powiatu świdnickiego objętych kwarantanną. Prewencyjne kroki w instytucjach, uczelnie odwołują zajęcia
Następny artykułSprawca awantury domowej wpadł z narkotykami