Strona główna 0_Slider 9 mieszkańców powiatu świdnickiego objętych kwarantanną. Prewencyjne kroki w instytucjach, uczelnie...

9 mieszkańców powiatu świdnickiego objętych kwarantanną. Prewencyjne kroki w instytucjach, uczelnie odwołują zajęcia

2

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy przedstawiła najnowsze informacje dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2. Urząd Miejski w Świdnicy apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Do obecnej sytuacji odniósł się we wtorek także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Jak informuje Halina Ulanowska, kierownik sekcji epidemiologii świdnickiego sanepidu, kwarantanną domową objętych zostało 9 mieszkańców powiatu, a 34 osoby pozostają pod nadzorem epidemiologicznym. W szpitalach nie przebywa żaden mieszkaniec powiatu z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W całej Polsce potwierdzono dotychczas 20 przypadków zachorowania na COVID-19.

We wtorek, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby na terenie kraju, premier Mateusz Morawiecki ogłosił odwołanie wszystkich imprez o charakterze masowym. Nie zdecydowano się na zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych. Własną decyzję w tym zakresie podjęli rektorzy wrocławskich i opolskich szkół wyższych, którzy zdecydowali o odwołaniu wszystkich zajęć z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zajęcia będą zawieszone od środy, 11 marca. Podjęto także decyzję o odwołaniu juwenaliów.

W Świdnicy z apelem do mieszkańców zwrócili się miejscy urzędnicy, prosząc o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących m.in. przestrzegania podstawowych zasad higieny. – Trwa akcja informacyjna o postępowaniu w przypadku zetknięcia z koronawirusem oraz jak zapobiegać zakażeniu. Plakaty wiszą już w autobusach komunikacji miejskiej. Kolejnych ponad 200 pojawi się także na słupach ogłoszeniowych, w miejskich jednostkach organizacyjnych i instytucjach współpracujących z miastem – informuje Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Samorządowcy przypominają także, że w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem nie należy kierować się do przychodni zdrowia, tylko powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (tel.: 74/ 852 05 35 do godz. 15:00, tel.: 691 730 274 – całodobowo). W przypadku nasilonych objawów trzeba dzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego. Najbliższe oddziały znajdują się w Wałbrzychu (Specjalistyczny Szpital im. Alfreda Sokołowskiego, ul. Batorego 4), we Wrocławiu (Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, ul. Chałubińskiego 2-2a i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5), a także w Bolesławcu (Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Jeleniogórska 4).

Własne kroki w związku z zachorowaniami podejmują instytucje działające na terenie powiatu świdnickiego.

  • W związku z zagrożeniem związanym z występowaniem koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływanej nim choroby COVID-19, uprasza się czytelników korzystających z Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej o tymczasowe nie odwiedzanie Biblioteki, a uczestników zajęć popołudniowych organizowanych przez Ośrodek Kultury o powstrzymanie się od uczestnictwa w nich, w przypadku, kiedy: w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem, bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną, masz podwyższoną temperaturę, kaszlesz i masz duszności – apelują przedstawiciele jaworzyńskiej biblioteki.
  • Z kolei dyrekcja Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy poinformowała, że w ramach działań profilaktycznych minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem od 11 marca 2020 roku aż do odwołania wstrzymana zostaje możliwość osobistego korzystania ze zbiorów archiwalnych dla osób chcących przeprowadzić kwerendę. Zalecane jest korzystanie z drogi telefonicznej, e-mailowej lub korespondencji pocztowej.
  • Na odwołanie XVI Tradycji Stołu Wielkanocnego planowanych na 5 kwietnia 2020 roku zdecydowały się władze gminy Marcinowice. – Po konsultacji ze stroną czeską do końca maja 2020 r. wstrzymana zostaje także wymiana w ramach partnerskiego projektu w programie Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do organizatorów wszelkiego rodzaju wydarzeń, spotkań, wycieczek o ograniczenie tego typu aktywności oraz śledzenie komunikatów Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz wojewody dolnośląskiego – wskazują samorządowcy z Marcinowic.
  • Zmieniony zostanie termin Żółtego Marszu Nadziei, który pierwotnie miał się odbyć 7 kwietnia 2020 roku – zdecydował zarząd świdnickiego TPCh Hospicjum. – Bezpieczeństwo uczestników marszu jest dla nas sprawą priorytetową. Czujemy się odpowiedzialni za osoby biorące w nim udział w tym przede wszystkim za dzieci z oddziałów przedszkolnych i wczesnoszkolnych które najliczebniej przybywają na marsz. Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, że Marsz zostanie przesunięty na jesień i połączony z uroczystością sadzenia cebulek żonkili. O dacie poinformujemy w najbliższym możliwym terminie – stwierdziła prezes Hospicjum, Gabriela Kaczkowska.

Do sytuacji związanej z koronawirusem odniósł się we wtorek także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał w komunikacie abp Stanisław Gądecki. Podkreślił jednocześnie, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. Stwierdził przy tym, że nie ma wymogu, by podczas mszy przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni, a także przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i śledzić transmisje niedzielnych mszy za pośrednictwem telewizyjnych transmisji.

/mn/

Poprzedni artykułZderzenie na skrzyżowaniu Kazimierza Wielkiego i Ząbka [FOTO]
Następny artykułBiskup świdnicki zachęca do modlitw błagalnych w związku z koronawirusem