Strona główna 0_Slider Biskup świdnicki o epidemii: to dni trudne, ale też dni wzrostu duchowego,...

Biskup świdnicki o epidemii: to dni trudne, ale też dni wzrostu duchowego, jeżeli możemy – garnijmy się do naszych świątyń [VIDEO]

42

Za pośrednictwem YouTuba biskup Ignacy Dec zwrócił się do wiernych diecezji świdnickiej z kazaniem dotyczącym epidemii. Mówi o konieczności pozbywania się lęku, zachęca do modlitwy, a także nawołuje by odwiedzać kościoły.

Jesteśmy w takim trudnym czasie, kiedy walczymy z pandemią. Mamy takie właśnie doświadczenie zagrożenia, o którym słyszymy w mediach, i chcemy na to spojrzeć jako ludzie wierzący. Przede wszystkim chcemy obudzić w sobie wiarę i nadzieję, wiarę w to, że Pan Bóg jest naprawdę naszym ojcem, nas miłuje, nigdy o nas nie zapomina i nigdy nas nie odrzuca w swojej miłości. (…) Trzeba w nas ożywić tą wiarę, te przeświadczenie, że skoro jesteśmy stworzeni przez Boga, to jesteśmy przez niego także kochani i znajdujemy się w rękach jego opatrzności. Dlatego to doświadczenie, które jest w tej chwili naszym udziałem, powinno nas do Pana Boga przybliżać i uświadomić, że nie jesteśmy sami. Trzeba pozbywać się lęku, który czasem do nas dochodzi z mediów, czy od naszych bliskich – stwierdził bp Ignacy Dec.

Nie wolno nam zwątpić w obecność Jezusa, który na Ziemi jest, żyje w Kościele. Dlatego garnijmy się do naszych świątyń. Wprawdzie są ograniczenia ze strony władz rządowych i służb medycznych – chcemy je zachowywać, bo one mają na celu nasze dobro – ale zachowujmy się jak ludzie wierzący. Dlatego pomnóżmy modlitwę w naszych domach, w naszych rodzinach. Wiem, że niektórzy mieszkańcy urządzili sobie ołtarzyki domowe, przed którymi się modlą – zwrócił uwagę biskup. Podpowiedział przy tym, by w razie potrzeby uczestniczyć w nabożeństwach transmitowanych za pośrednictwem mediów.

Wszyscy ci, którzy mogą, niech nawiedzają kościoły – niekoniecznie w tych godzinach, kiedy ludzie się gromadzą na nabożeństwa – ale też prywatnie. One są otwarte i możemy w naszych kościołach przedłożyć Panu Bogu wiele naszych próśb. Wierzymy, że one będą wysłuchane – dodał. – Te dni są dla nas doświadczeniem, ale jak wierzymy będą to dni wzrostu duchowego. Pan Bóg z tych dni trudnych potrafi wyprowadzić dobro – podsumował.

Przypomnijmy, w związku z epidemią koronawirusa bp Ignacy Dec udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszach: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

/mn/

Poprzedni artykułZakaz wstępu także na szkolne boiska? Kurator oświaty pisze do dyrektorów
Następny artykułCzy tym śladem pójdą pozostałe związki sportowe w Polsce?