Strona główna Wydarzenia Bedzie zasiłek opiekuńczy na dzieci powyżej 8 roku życia? Minister zmienia zdanie...

Bedzie zasiłek opiekuńczy na dzieci powyżej 8 roku życia? Minister zmienia zdanie [Aktualizacja]

2

Przygotowywana przez rząd specustawa przewiduje zmiany w zasadach opieki i zasiłku i opiekuńczego dla dzieci powyżej ósmego roku życia. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz: ustawa rozszerzy to prawo na dzieci do 12 roku życia i będzie działała wstecznie.

Aktualizacja: Minister wycofała się z tych zapowiedzi. – Po konsultacjach, na razie zasiłek będzie wypłacany rodzicom dzieci do 8 roku życia. Rząd cały czas analizuje, na bieżąco, wszystkie rozwiązania. Gdy dokonywane będą zmiany, ministerstwo natychmiast o nich poinformuje – poinformowała szefowa resortu rozwoju za pośrednictwem mediów społecznościowych.

O zmianach minister poinformowała podczas dzisiejszej konferencji prasowej – Zapis o objęciu zasiłkiem rodziców dzieci starszych niż 8 lat znajdzie się w specustawie, którą przygotowujemy i będzie zaprezentowana w przyszłym tygodniu – zapowiedziała. Ustawa ma działać wstecz, a by uzyskać zasiłek, rodzice będą wypełniali uproszczone formularze. Kiedy i gdzie będą dostępne, jeszcze nie wiadomo.

Problem z opieka nad dziećmi pojawił się wraz z decyzją o zamknięciu placówek oświatowych od 16 do 25 marca 2020. Płatną opiekę wg obecnie obowiązujących przepisów mają jedynie rodzice dzieci, które nie ukończyły 8 lat. Problem jest ze starszymi dziećmi. Część rodziców próbuje rozwiązać problem, prosząc lekarzy o L4.

/opr. red./

Poprzedni artykułDerbów w pierwotnym terminie nie będzie, liga zawieszona
Następny artykułPierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Zmarła pacjentka z Poznania