Strona główna 0_Slider 11 mieszkańców powiatu świdnickiego objętych kwarantanną, w tym dwie szpitalną

11 mieszkańców powiatu świdnickiego objętych kwarantanną, w tym dwie szpitalną

0

41 osób z powiatu świdnickiego pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym, 9 objętych kwarantanną domową i dwie w kwarantannie szpitalnej – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dr n. med. Ireneusz Skawina. W szpitalu zakaźnym we Wrocławiu jest dwuletnia dziewczynka ze Strzegomia wraz z matką. Trwają badania dziecka w kierunku koronawirusa.

Dwulatka wraz z matką przyleciała do Polski z zagranicy 4 marca. – 8 marca dziecko dostało gorączki, stąd decyzja o kwarantannie szpitalnej. Trwają badania, czekamy na wynik – mówi Halina Ulanowska, kierownik sekcji epidemiologii w świdnickiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Powiatowy inspektor wydał decyzję o objęciu kwarantanną domową 9 osób, które miały kontakt z zakażonymi wirusem SARS-CoV-2. 41 osób pozostaje w kontakcie z sanepidem. Na razie nie wydano żadnych decyzji ograniczających normalne funkcjonowanie placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych czy zakładów pracy.

W całej Polsce udokumentowano dotychczas 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Na terenie województwa dolnośląskiego potwierdzone zostały trzy przypadki zachorowania na wirusa SARS-CoV-2. Według informacji przekazanych przez wojewodę dolnośląskiego, na terenie Dolnego Śląska ze względu na podejrzenie zachorowania hospitalizowano 50 osób, kwarantanną lub izolacją objętych zostało 235 osób, a nadzorem epidemiologicznym – 525.

Jak przypomina minister zdrowia Łukasz Szumowski, osoby objęte kwarantanną domową nie mogą wychodzić na spacer lub zakupy. – To jest zakazane. Za to może grozić odpowiedzialność karna. Apeluję o zdrowy rozsądek. Wiemy, że będzie więcej przypadków, ale jesteśmy na to przygotowani – wyjaśnia minister. – Rozważamy wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną domową. Rozmawiamy na ten temat z resortem nadzorującym służby mundurowe. Chcemy rozpocząć dodatkową opiekę nad tymi osobami. Część ludzi pozostająca w kwarantannie domowej to osoby samotne. Wojewoda ma obowiązek dostarczania żywności – dodaje szef resortu zdrowia.

/asz, mn/

Poprzedni artykułŁyżwy męskie i damskie – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Następny artykułWrócili do domu z siedmioma medalami [FOTO]