Strona główna Wydarzenia Łyżwy męskie i damskie – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Łyżwy męskie i damskie – na co zwracać uwagę przy zakupie?

0

Sporty zimowe w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne. Obok nart i snowboardu, chętnie uprawiamy również łyżwiarstwo figurowe oraz hokej. Często jeździmy też na łyżwach rekreacyjnie, nie pracując nad techniką, a jedynie dobrze się bawiąc w gronie rodziny lub przyjaciół. W obu przypadkach warto zadbać o odpowiedni sprzęt, aby nie narażać się na konieczność jego wypożyczania. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, jak wybrać odpowiednie dla siebie i swoich bliskich łyżwy damskie, męskie, a także łyżwy dla dzieci.

Close-up of skates on player feet during ice hockey

Łyżwy hokejowe czy figurowe?
To podstawowe rozróżnienie wśród łyżew. Choć oba te typy obuwia służą do poruszania się po tafli lodu, mają tak naprawdę niewiele wspólnego. Różnią się zarówno budową, jak i zastosowaniem, a przede wszystkim przeznaczeniem.

Osobom początkującym, które nie czują się jeszcze zbyt pewnie na lodowisku, polecamy wybór łyżew do hokeja. Są mniej zgrabne od łyżew figurowych, jednak zdecydowanie bardziej stabilne i twardsze, a przez to bezpieczniejsze. Niestety z uwagi na tworzywo, z jakiego są wykonane (w przeważającej części plastik), są również sztywne i mniej wygodne, niż ma to miejsce w przypadku skórzanych łyżew figurowych. Rekompensuje to jednak doskonała stabilizacja stopy i wspieranie stawu skokowego, które pomaga znacząco obniżyć ryzyko kontuzji. Łyżwy hokejowe nadają się także dla zaawansowanych użytkowników. Dzięki półokrągłej płozie są zwrotne i pozwalają rozwinąć duże prędkości, co ma znaczenie dla amatorów tzw. jazdy agresywnej.

Łyżwy figurowe cechują się znacznie lżejszym i delikatniejszym stelażem. Są elastyczne i wygodne, gdyż wykonuje się je zazwyczaj ze skóry. Łyżwy tego typu dopasowują swój kształt do anatomii stopy użytkownika, co jest zarówno ich zaletą, jak i wadą. Nie stabilizują stawu w tak doskonały sposób, jak ciężkie i sztywne łyżwy hokejowe. Z tego powodu łyżwy do jazdy figurowej są polecane raczej dla zaawansowanych użytkowników.

Inne parametry łyżew
Oprócz przeznaczenia do jazdy figurowej lub hokeja ważną cechą łyżew jest także materiał, z którego zostały wykonane. Tworzywo sztuczne nie gwarantuje tak dobrej oddychalności, jak skóra, zapewnia jednak większą stabilność stopy.

Kolejnym parametrem jest rodzaj wiązania. Tu mamy do wyboru klamry, rzepy, sznurowadła lub połączenie kilku mocowań. W przypadku jazdy agresywnej warto wybrać tę ostatnią opcję. Same rzepy lub klamry są dobrym rozwiązaniem przy wyborze łyżew dla dzieci. Łyżwy figurowe są zwykle wiązane.

Niektórzy producenci łyżew oferują również opcje dodatkowe, takie jak możliwość regulowania rozmiaru czy wielofunkcyjność. Ten ostatni parametr dotyczy zamiany płóz na kółka, co pozwala na uzyskanie łyżworolek. To dobre rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą uprawiać sport tego typu w lecie.

Podsumowując, wybierz łyżwy hokejowe, jeżeli:

  • jesteś osobą początkującą,
  • nie czujesz się pewnie na lodowisku,
  • obawiasz się kontuzji,
  • chcesz uprawiać jazdę agresywną,
  • chcesz grać w hokeja.

Łyżwy figurowe są dla Ciebie, jeżeli:

  • masz wprawę w poruszaniu się po lodowisku,
  • chcesz uprawiać łyżwiarstwo figurowe,
  • jazda agresywna nie jest dla Ciebie,
  • zależy Ci na wygodnym obuwiu, które dopasowuje się do stopy,
  • dbasz o to, aby Twoje łyżwy były lekkie, smukłe i delikatne.

Szeroki wybór łyżew męskich znajduje się w sklepach Go Sport, a także na stronie internetowej. Dystrybutor oferuje odzież sportową, w tym bieliznę termoaktywną, jak również bogaty asortyment sprzętów do uprawiania sportów zimowych. W sklepach Go Sport znaleźć można narty, deski snowboardowe, kaski, gogle i rękawice, a także kurtki oraz spodnie narciarskie dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Go Sport zaprasza do korzystania z usług!

/Artykuł sponsorowany/