Strona główna 0_Slider Zaułek Świętokrzyski wystawiony przez komornika na licytację

Zaułek Świętokrzyski wystawiony przez komornika na licytację

33

W najbliższych miesiącach rozstrzygną się losy terenu, który stał się jedną z najbardziej wstydliwych części świdnickiej starówki. Należąca do spółki Blackrock Properties działka w Zaułku Świętokrzyskim została wystawiona na licytację przez komornika. To efekt sądowej batalii między miastem a deweloperem, który uchylał się od zapłacenia nałożonej na niego, sięgającej 3,5 mln złotych, kary za niezrealizowanie inwestycji.

Przypomnijmy, „dziura” szpecąca centrum miasta ma wieloletnią historię, a od 13 lat jest związana z developerem Blackrock Properties. W 2007 roku, za 543 tys. złotych spółka kupiła 14 działek znajdujących się przy ulicy Różanej. Według planu miała tam powstać zabudowa usługowo-mieszkalna, jednak przedsiębiorca miał apetyt na większą inwestycję i planował wybudować w tym miejscu galerię handlową. Podczas późniejszych uzgodnień wyznaczono termin, do kiedy deweloper ma doprowadzić inwestycję do stanu „zerowego”. Oznaczało to wybudowanie podziemnego parkingu, którego strop zrównałby się z poziomem chodnika. Ustalono też kary za niedotrzymanie tego terminu – za pierwszy rok opóźnienia milion złotych, za każdy kolejny kwartał 250 tysięcy, a maksymalnie całość kary może wynieść 3,5 mln złotych. 7 lipca 2015 roku miasto aneksowało umowę z firmą, dając jej dodatkowe 3 lata na doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego. Żadne prace nie zostały wykonane. O działaniach i planach  BrP od 2007 roku mówi wyłącznie prokurent firmy Paweł Skonieczny i – jak zapewniał Swidnica24.pl 22 czerwca 2018 roku – bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność przed właścicielami, którymi są (wg zapisów KRS) Bonner Columba i Murphy James.

7 czerwca 2018 roku władze miasta wezwały inwestora do przedstawienia stanu zaawansowania inwestycji. Zamiast tego deweloper wystosował wniosek o wydłużenie terminu o 4 miesiące, deklarując rozpoczęcie w tym czasie budowy według zupełnie nowego projektu. Świdnickie starostwo wydało pozwolenie na budowę, jednak miasto złożyło odwołanie w związku z brakiem decyzji lokalizacyjnej na zjazd z drogi publicznej. Równocześnie, z racji niezrealizowania stanu „zerowego” naliczona została pierwsza rata kary w wysokości 1 miliona złotych. Blackrock Properties kwoty tej nie zapłaciło. 11 października 2018 roku magistrat skierował wniosek egzekucyjny do komornika sądowego, który tego samego dnia wydał dokument zajęcia wierzytelności i tym samym rozpoczął postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi m.in. z nieruchomości przy Zaułku Świętokrzyskim.

Pomimo podjętej przez Blackrock Properties próby wstrzymania egzekucji nałożonej kary, została wyznaczona data pierwszej licytacji komorniczej. Wartość terenu w Zaułku Świętokrzyskim oszacowano na 3 mln 152 tys. złotych, zaś cenę wywoławczą ustalono na poziomie 2 mln 364 tys. złotych. Na nieruchomości ustanowiona została hipoteka umowna na kwotę 3 mln 600 tys. złotych oraz hipoteka przymusowa w wysokości blisko 61 tys. złotych z tytułu podatku od nieruchomości.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPotrącenia na al. Niepodległości i Ofiar Oświęcimskich
Następny artykułOgrywamy na własnym parkiecie PGE Turów Zgorzelec! [FOTO]