Strona główna 0_Slider Wojenne piekło w filmie „1917”

Wojenne piekło w filmie „1917” [KONKURS CINEMA3D]

0

Wstrząsający, refleksyjny, symboliczny… perfekcyjnie złożony emocjonalny obraz realiów wojennego piekła. To najnowszy film Sama Mendesa – tym razem przenoszący widza w okopy I wojny światowej i podejmujący w pierwszym planie opowieść dwóch szeregowców wysłanych z ryzykowną misją. Wyróżniony m.in. trzema Oscarami, siedmioma nagrodami BAFTA i dwoma Złotymi Globami –„1917” jeszcze można obejrzeć w Cinema3D w Świdnicy. To właśnie z tym wojennym dramatem związany jest nasz kolejny wielki konkurs kinowy. Do wygrania 12 biletów na dowolne seanse w świdnickim kinie.

Sam Mendes, jak wielokrotnie dzielił się w mediach, w filmowej historii zainspirował się opowieścią swojego dziadka Alfreda Mendesa, który w wieku 17 lat zaczął walczyć na frontach I wojny światowej. Służył jako posłaniec na froncie zachodnim. Na kanwie tych relacji, reżyser znany z takich produkcji jak – „American Beauty”, „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej” czy „Skyfall”, stworzył najnowsze swoje dzieło, które nazwał „1917”.

To historia jednego kwietniowego dnia właśnie 1917 roku w trakcie I wojny światowej. Dwóch brytyjskich szeregowców – Schofield i Perry otrzymują ryzykowną misję. Muszą dostarczyć za linię wroga rozkaz dowództwa, który odwołuje zaplanowaną ofensywę. Od powodzenia misji zależy życie ponad 1600 żołnierzy, w tym brata jednego z bohaterów.

W głównych rolach wystąpili George MacKay i Dean-Charles Chapman. Oprócz nich pojawili się także tacy znani aktorzy jak – Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden, Claire Duburcq, Colin Firth i Benedict Cumberbatch. Film miał premierę światową 25 grudnia 2019 roku, a w Polsce wszedł na wielki ekran 24 stycznia tego roku.

„1917” wielokrotnie został już nagrodzony m.in. trzema Oscarami, siedmioma siedmioma nagrodami BAFTA i dwoma Złotymi Globami. Przez jednych nazywany jest arcydziełem kina wojennego – z niesamowitymi ujęciami przenoszącymi widza wprost do okopów I wojny światowej, w których wspólnie z bohaterami przedziera się przez terytorium wroga i walczy o życie swoje, bliskich i współtowarzyszy broni. Przez innych natomiast – krytykowany za przeestetyzowany obraz wojny, nadmiar piekła w piekle czy płytkie postacie nie dość zarysowane psychologicznie.

Mimo tak skrajnych opinii z pewnością film wyróżnia się opowieścią, przedstawiającą ludzką twarz wojennych konfliktów. Twarz, na której rysuje się ogromne napięcie, paraliżujący strach i ból. To dramaturgia, która dogłębnie uświadamia okrucieństwo wojny i bezsens zabijania.

Czy „1917” jest historią przekonującą? Jak wizualna perfekcyjność i efekty specjalne mogą oddać prawdę o wojnie? Jeszcze można o tym przekonać się w Cinema3D w Świdnicy. Repertuar seansów znajdziemy TUTAJ.

To właśnie z tym nagradzanym wojennym dramatem związany jest nasz kolejny wielki konkurs kinowy. Do wygrania aż 12 biletów do Cinema3D w Świdnicy. Aby zdobyć zaproszenia należy w przesłanym na adres [email protected] mailu: wymienić co najmniej trzy filmy fabularne, przedstawiające I wojnę światową. Mail powinien zawierać także imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu oraz zgodę na przetwarzanie danych w związku z konkursem. Na odpowiedzi czekamy do 28 lutego do południa. Rozstrzygnięcie zostanie opublikowane na portalu. Laureaci zostaną poinformowani o zwycięstwie telefonicznie. Powodzenia!

/AN/

Poprzedni artykułPrzekraczanie prędkości, nieprawidłowe parkowanie i picie alkoholu w niedozwolonych miejscach. To najczęściej zgłaszano w styczniu
Następny artykuł„Seniorze – nie daj się oszukać!” Policjanci ostrzegają