Strona główna 0_Slider Wałbrzych miastem wolnym od plastikowych toreb. Świdnica pójdzie jego śladem?

Wałbrzych miastem wolnym od plastikowych toreb. Świdnica pójdzie jego śladem?

13

Wałbrzych jest pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono zakaz sprzedaży i udostępniania plastikowych produktów jednorazowych, w tym m.in. toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Czy Świdnica doczeka się podobnych przepisów? Taka propozycja padła podczas ostatniego posiedzenia świdnickiej Rady Miejskiej.

Uchwała zakazująca na terenie całego miasta m.in. sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, została przyjęta przez wałbrzyskich radnych w miniony czwartek. Zgodnie z nią, w Wałbrzychu mają zostać utworzone specjalne strefy bez jednorazowego plastiku, które zostaną oznaczone naklejkami. Chodzi o budynki i nieruchomości będące własnością miasta i podległych instytucji, tj. oprócz urzędu miejskiego także m.in. szkoły, biblioteki, Zamek Książ i Stara Kopalnia. Spod uchwały zostaną wyłączone nieruchomości oddane w wieczyste użytkowanie, drogi, place, skwery, parki, lasy komunalne, cmentarze, budynki mieszkalne, lokale mieszkalne oraz nieruchomości oddane w dzierżawę z przeznaczeniem na cele rolne.

W strefach wolnych od jednorazowego plastiku obowiązywać będzie zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych (pojemników na żywność i napoje, widelców, noży, łyżeczek, pałeczek, talerzy, słomek, a nawet patyczków mocowanych do balonów itp.). Uchwała zakazuje też „zbywania i rozpowszechniania produktów promocyjnych lub reklamowych stanowiących produkt jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych”. Ważnym elementem regulacji będzie też wprowadzenie na terenie całego miasta Wałbrzycha zakazu sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

Jak tłumaczą władze miasta, uchwała ma na celu uświadomienie mieszkańcom Wałbrzycha konieczności natychmiastowego podjęcia działań prowadzących do zmniejszenia konsumpcji plastiku jednorazowego.

Czy na podobny krok zdecydują się samorządowcy ze Świdnicy? Nie jest to wykluczone, bowiem na ostatniej sesji Rady Miejskiej propozycję podjęcia prac nad podobną uchwałą złożył radny Jan Jaśkowiak. – Wzorem Wałbrzycha i Rady Miejskiej, która ostatnio uchwaliła w Wałbrzychu strefę wolną o plastiku, moglibyśmy pójść podobnym torem w Świdnicy i jako radni ze wszystkich ugrupowań zajęli się tym tematem, bo to jest kwestia, która dotyczy nas wszystkich, ponad podziałami. Gorący apel i zachęta do tego, aby wspólnie przygotować taką uchwałę na najbliższą sesję – mówił radny. O kolejnych działaniach w tej sprawie będziemy informować.

/PAP, mn/

Poprzedni artykułKatedra w remoncie. Duchowni zachęcają do wsparcia prac [FOTO]
Następny artykułPożar na terenie kamieniołomu w Siedlimowicach [FOTO]