Strona główna 0_Slider W Świdnicy stanie “szafa społeczna”? Radny proponuje, prezydent sceptyczna

W Świdnicy stanie “szafa społeczna”? Radny proponuje, prezydent sceptyczna

0

Czy w Świdnicy, wzorem wielu innych miast w Polsce, stanie tzw. szafa społeczna, w której mieszkańcy będą mogli pozostawić zbędne ubrania i obuwie osobom potrzebującym? Z takim pomysłem wystąpił do władz miasta jeden ze świdnickich radnych. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska samą inicjatywę wspierania potrzebujących uważa za atrakcyjną i społecznie potrzebną, jednak do realizacji tego przy pomocy ogólnodostępnej “szafy” ma więcej zastrzeżeń.

fot. Wymiana Ciepła/Facebook, Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie

Inicjatywa dzielenia się zbędnymi ubraniami w przestrzeni publicznej zawitała do Polski na początku 2017 roku. W ramach akcji “Wymiana ciepła” pierwsze wieszaki udostępniono w Warszawie, a w kolejnych latach pomysł docierał do innych miast. Z czasem decydowano się na ustawianie szaf, dzięki którym pozostawiona odzież byłaby lepiej chroniona przed działaniem warunków atmosferycznych. Na terenie powiatu świdnickiego taką “społeczną szafę” ustawiono w Żarowie. – Każdy, kto chce się podzielić odzieżą w dobrym stanie może przynieść je do Ośrodka Pomocy Społecznej. Odzież można powiesić na wieszaku, a każda osoba, która potrzebuje ubrań, będzie mogła skorzystać z pozostawionych tam rzeczy – tłumaczy Małgorzata Siemińska, kierownik OPS w Żarowie. – Większość z nas trzyma w szafach odzież w dobrym stanie, której już nie używa, a ubrania takie mogą jeszcze służyć innym potrzebującym mieszkańcom – dodaje.

Z propozycją ustawienia podobnej szafy w Świdnicy wystąpił niedawno radny Mariusz Kuc. – Mogłaby ona znajdować się obok istniejącej już lodówki społecznej i byłaby miejscem, gdzie mieszkańcy mogliby pozostawiać zbędne im ubrania, czy też obuwie. Myślę, że wielu z nas ma często w domu ubrania, obuwie, z których już nie korzysta, a które mogą jeszcze posłużyć innym. Osoby potrzebujące, których z różnych przyczyn nie stać na ubranie, mogłyby z nich korzystać – stwierdził radny w interpelacji przekazanej do prezydent Świdnicy.

Inicjatywa jest atrakcyjna, społecznie potrzebna, jednakże pragnę zauważyć, że podobną lub bardzo zbliżoną działalność prowadzą już organizacje pozarządowe na terenie miasta. Spółdzielnia Socjalna MITOS, podmiot znany z dystrybucji żywności, pozyskuje nową i używaną odzież, która może zostać przekazana osobom potrzebującym. W tym samym obszarze funkcjonuje schronisko dla osób bezdomnych im św. Brata Alberta w Świdnicy, które w sytuacji potrzeby wymiany odzieży zaopatruje mieszkańców schroniska. Organizacje pozarządowe, które w ramach prowadzonej działalności również udostępniają odzież, wpisały się w tło miasta, są rozpoznawalne i wzbudzają zaufanie, a co najważniejsze posiadają zaplecze, które pozwala na wcześniejszą segregację a potem dopasowanie odzieży. “Szafa” jako “mebel” stojący na zewnątrz takich możliwości nie daje. Ponadto może stać się przedmiotem ataku wandalizmu, nieprzemyślanych żartów lub pomylona z pojemnikiem na odpady, co może skutkować bałaganem wokół – wskazuje prezydent Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi na zapytanie radnego.

Moim zdaniem organizacje prowadzące wsparcie dla osób potrzebujących odzieży są otwarte na nowe inicjatywy i zaangażowanie osób z zewnątrz. Chętnie przyjmą wsparcie od innych mieszkańców w udzielaniu pomocy potrzebujących. Wydaje się uzasadnionym pomysł na przeprowadzanie pojedynczych akcji zbiórki odzieży w okresie jesienno-zimowym (odzieży adekwatnej do pory roku) i przekazanie jej organizacjom. Promując wydarzenie być może warto zachować hasło SZAFA, ale niekoniecznie utożsamiając go z przedmiotem. Takie akcje mogłyby być przygotowane i przeprowadzane przez organizacje pozarządowe. Uczestniczyliby w niej mieszkańcy i dzięki temu uzyskano by efekt poprawy wrażliwości na potrzeby innych osób – dodaje Moskal-Słaniewska.

Michał Nadolski
[email protected]