Strona główna 0_Slider Stworzyli ranking bezszkodowej jazdy. Jak wypadli kierowcy ze Świdnicy?

Stworzyli ranking bezszkodowej jazdy. Jak wypadli kierowcy ze Świdnicy?

1

Ilu kierowców może pochwalić się brakiem szkód w historii ubezpieczenia? Eksperci portalu rankomat.pl postanowili to sprawdzić na podstawie deklaracji zebranych od właścicieli pojazdów i przygotowali zestawienie 84 miast powyżej 50 tys. mieszkańców. W zestawieniu znalazła się także Świdnica.

Świdnica znalazła się wysoko, bo na 18. miejscu z wynikiem 65,3%. Bezszkodowość na tym samym poziomie zadeklarowali kierowcy z Chełma i Zamościa. Najmniej szkód deklarowali kierowcy z Raciborza (69,6%), Piły (68,3%) i Rybnika (68,0%). Dla porównania najgorzej pod tym względem wypadli mieszkańcy Warszawy (53,8%), Wrocławia (57,5%) i Gdańska (58,1%).

Aby zakupić ubezpieczenie OC dla posiadanego samochodu, kierowcy ze Świdnicy musieli w minionym roku zapłacić średnio 655 zł. To relatywnie niewiele, jeżeli spojrzeć na średnią województwa dolnośląskiego, która wyniosła 756 zł. Jak łatwo policzyć, w kieszeni świdniczan pozostało przeciętnie 101 zł. Drożej było w Katowicach (711 zł), Jeleniej Górze (715 zł), Elblągu (721 zł) i Wrocławiu (939 zł). Dla porównania najmniej za polisę OC płacili mieszkańcy Mielca – 515 zł.

Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i rodzaj jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Wrocławia płaci za polisę średnio 939 zł, a mieszkaniec Świdnicy 655 zł – mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

W ubiegłym roku zmotoryzowani mieszkańcy Świdnicy ubezpieczali przede wszystkim Forda Mondeo. Za tę polisę płacili średnio 690 zł. Pojazd ten nie był jednak najpopularniejszy, gdy wziąć pod uwagę preferencje kierowców z całego województwa dolnośląskiego – wyprzedził go Volkswagen Golf. Ubezpieczenie tego pojazdu kosztowało kierowców mniej, bo średnio 679 zł. W całym kraju najpopularniejszy okazał się Opel Astra, na ubezpieczenie którego Polacy przeznaczali średnio 658 zł. Najdroższe było ubezpieczenie dla BMW Serii 5 i BMW Serii 3 – odpowiednio 906 zł i 920 zł.

/opr. mn/

Poprzedni artykułDziałkowi złodzieje okradli dwie altanki. Chcą poddać się karze
Następny artykułW sobotę zmierzymy się z ligowym rywalem. Bilans ostatnich gier jest bardzo korzystny