Strona główna 0_Slider Społeczna lodówka wciąż działa. Co tydzień trafia do niej nowa partia żywności...

Społeczna lodówka wciąż działa. Co tydzień trafia do niej nowa partia żywności [FOTO]

0

Fundacja Weźpomóż.pl podsumowała ponad dwumiesięczny okres działania pierwszej w Świdnicy lodówki społecznej, która stanęła na Osiedlu Młodych. – Jeżeli w danej chwili nie jest pełna, to znaczy, że osoby potrzebujące z niej skorzystały – mówi Jan Piontek, założyciel fundacji. Podkreśla przy tym, że najważniejsze w całej inicjatywie jest to, abyśmy nauczyli dzielić się z innymi.

Lodówka społeczna podczas pakowania żywności (fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdnicy)

Na Dolnym Śląsku fundacja Weź Pomóż uruchomiła około 30 lodówek społecznych, czyli przeszklonych witryn chłodniczych stojących w miejscu publicznym, ogólnodostępnym, tak by można było z niej korzystać przez cała dobę. Zamysłem inicjatorów jest, by osoby posiadające nadmiar jedzenia, zamiast je wyrzucać, mogą je przynieść do społecznej lodówki i podzielić się z osobami w potrzebie. W Świdnicy taka lodówka stanęła 2 grudnia 2019 roku przy pawilonach handlowych przy ulicy Zamenhofa, a 23 stycznia 2020 roku podobne urządzenie stanęło w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.

W zapełnianiu lodówek nieocenioną rolę pełnią oczywiście mieszkańcy, którzy mogą przekazywać nadmiar jedzenia – konserwy, jogurty, pieczywo, sery, owoce, czy przygotowane w domu potrawy. Trzeba tylko pamiętać, że jedzenie nie może być przeterminowane, a gotowe potrawy muszą być szczelnie opakowane z dokładną datą przygotowania i opisem. Jak wyjaśnia Jan Piontek, społeczne zapełnianie lodówek odbywa się bardzo sprawnie we Wrocławiu i w Oławie, jednak są też miejsca, w których konieczne jest wsparcie ze strony fundacji Weź Pomóż. – W skali miesiąca pozyskujemy ponad 25 ton żywności, która normalnie trafiłaby do śmietnika – tłumaczy Piontek. W przypadku Świdnicy żywność ta wypełnia lodówkę raz w tygodniu.

Założyciel fundacji zaznacza przy tym, że momenty, w których społeczna lodówka stoi pusta, go – wbrew pozorom – cieszą. – To oznacza, że osoby potrzebujące korzystają z tej formy pomocy. Osobiście byłem świadkiem, jak brano cały zapas lodówki dla osób mających problemy z poruszaniem się – przywołuje Piontek.

Społecznik chwali też dotychczasową współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Świdnicy, a także zapowiada, że w tym roku na Dolnym Śląsku zorganizowany zostanie festyn promujący dzielenie się żywnością.

/mn/

fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdnicy

Poprzedni artykułCzyja zguba?
Następny artykułRozśpiewane ferie w Lubachowie. Warsztaty wokalne po raz ósmy [FOTO]