Strona główna 0_Slider Pałac w Jakubowie wystawiony na licytację. Uda się ocalić zabytkowy obiekt?

Pałac w Jakubowie wystawiony na licytację. Uda się ocalić zabytkowy obiekt?

2

Na 1 mln 311 tys. złotych oszacowano wartość zespołu pałacowo-parkowo-ogrodowego w podświdnickiej wsi Jakubów, który już po raz drugi został wystawiony na licytację przez komornika. Znalezienie nowego właściciela może być ostatnią szansą na uratowanie zabytkowego kompleksu.

Pałac około roku 1925 (mat. Świdnickiego Portalu Historycznego)

Pałac w Jakubowie istniał już przynajmniej w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), podczas której został zniszczony. W swej obecnej formie wzniesiony został prawdopodobnie przez Christopha Ernsta von Sommerfelda und Falkenhayna, na co wskazują informacje o odkryciu pod­czas jednego z remontów stropu drewnianego, pokrytego malaturą o wzorach identycznych do tych, które zastosowano przy ozdabianiu świdnickiego Kościoła Pokoju w połowie XVII wieku. Po 1783 r., kiedy majątek został nabyty przez Karla Sylviusa von Gellhorn, obiekt został przebudowany. Pałac musiał od­grywać ważną rolę podczas wojen śląskich. W jego ściany wmontowane zostały na pamiątkę licz­ne austriackie i pruskie kule armatnie. Interesujące jest również, iż w okresie przedwojennym przy kładzeniu nowego wodociągu odkryto przez przypadek metalową skrzynię, stanowiącą kasę wojenną któregoś z regimentów, wypełnioną monetami. W pobliżu pałacu stała altana, a w niej stół, który przypisywano królowi Augustowi II Mocnemu. Autor wspomnień o wiosce, baron Gotthard von Kettler twierdził, iż król ten kilkakrotnie zatrzymywał się na tutejszym majątku podczas swych podróży z Drezna do Warszawy – przywołują dzieje obiektu świdniccy historycy, Sobiesław Nowotny oraz Andrzej Dobkiewicz ze Świdnickiego Portalu Historycznego.

Jak dodają, w 1945 roku majątek został splądrowany przez Sowietów i prze­kształcony został w gospodarstwo aprowizacyjne dla garnizonu radzieckiego w Świdnicy. W późniejszych latach stał się siedzibą miejscowego PGR, a następnie zaadaptowano go na budynek mieszkalny. W ostatnich latach pałac znajdował się w prywatnych rękach i coraz bardziej niszczał. Tragiczny stan pałacu potwierdzono w opisie dołączonym do obwieszczenia o licytacji komorniczej całego kompleksu pałacowego. „Budynek jest w ostatnich latach źle utrzymywany (zaniedbany) i od ponad piętnastu lat nie był remontowany. Część stropów jest poważnie uszkodzona. Występują nieszczelności pokrycia dachu, rozpadają się kominy nad dachem. W zasadzie zużyte są wszystkie elementy wykończeniowe i instalacje oraz część dachu i stropów. Budynek jest w złym stanie technicznym, znacznie wyeksploatowany. Budynek wymaga pilnego remontu i modernizacji. Dalszy brak gospodarowania grozi dewastacją i zniszczeniem” – stwierdzono.

Czy wpisany do rejestru zabytków zespół pałacowo-parkowo-ogrodowy uda się ocalić? Stanie się to jasne na początku marca, kiedy też odbędzie się druga licytacja nieruchomości położonej około 1 kilometra od granic Świdnicy. Wartość licytowanego terenu oszacowano na 1 mln 311 tys. złotych, zaś cenę wywoławczą ustalono na poziomie około 874 tys. złotych.

/Świdnicki Portal Historyczny, opr. mn/