Strona główna 0_Slider Nowe podpisy pod tabliczkami. Miejsca dla niepełnosprawnych zabezpieczone?

Nowe podpisy pod tabliczkami. Miejsca dla niepełnosprawnych zabezpieczone?

2

Brak właściwego oznakowania miejsc dla niepełnosprawnych w centrum Świdnicy wprowadził ogromne zamieszanie, o czym już informowaliśmy na Swidnica24.pl. Dzisiaj pojawiły się tabliczki z nową, rozszerzoną informacją. Czy to wystarczy?

Nowe tabliczki pojawiły się m.in. na ulicy Grodzkiej i Kotlarskiej.

Na wyłożonych kamieniem ulicach miasto nie chce wyznaczać miejsc dla osób niepełnosprawnych zgodnie z przewidzianymi do tego przepisami za pomocą niebieskiej koperty oraz znaków pionowych uzupełnionych tabliczką z symbolem wózka inwalidzkiego. Zamiast tego pojawiły się koperty wymalowane białymi liniami oraz znak postoju z tabliczką “Miejsce dla posiadaczy karty parkingowej”. I jak już informowaliśmy, wielu kierowców uznało, że to miejsce nie dla niepełnosprawnych, ale dla posiadaczy karty uprawniającej do parkowania w SPP. Część kierowców otrzymała wezwania do straży miejskiej, a niepełnosprawni znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, bowiem nie mogli korzystać z zagwarantowanych prawem stanowisk. Opisywaliśmy dramatyczne przeżycia mieszkającej w Rynku pani Renaty, matki niepełnosprawnej Marty, która nie tylko miała problem ze znalezieniem miejsca dla samochodu, ale spotkała się z wyzwiskami i agresją ze strony kierowców.

Jak szeroko opisywaliśmy, starostwo powiatowe, które odpowiada za organizację ruchu na drogach gminnych, upierało się, że nie można wyznaczyć miejsc dla niepełnosprawnych zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, bo zabrania tego konserwator zabytków. Starostwo trwało przy zdaniu, że rozwiązanie zastępcze jest wystarczające, a kierowcy powinni wiedzieć, że karta parkingowa oznacza kartę parkingowa osoby niepełnosprawnej. Nie zgadzało się także na żadną zmianę, która ucięłaby domysły. – Nie można ich oznakować znakiem “niepełnosprawności”, bo wtedy należałoby wymalować niebieską kopertę na kostce brukowej (takie są wytyczne ministra – znak pionowy “niepełnosprawności” plus niebieska koperta, nie może być jedno bez drugiego). – odpowiadał Piotr Dębek, rzecznik starostwa.

Za wprowadzeniem napisu rozszerzonego o słowa „osoby niepełnosprawnej” wnioskowali strażnicy miejscy. Dzisiaj postulat został zrealizowany.

W odpowiedzi dla Swidnica24.pl biuro prasowe ministerstwa infrastruktury nie wskazało, że można w sposób zastępczy wyznaczać miejsca dla osób niepełnosprawnych. Wskazało natomiast, że na każdej ulicy, gdzie znajdują się miejsca postojowe, muszą być przewidziane stanowiska dla osób niepełnosprawnych.

Czy „zastępcze” rozwiązanie jest dopuszczalne? O wykładnię zwróciliśmy się do wojewody dolnośląskiego i czekamy na odpowiedź.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułRelikwie świętych w świdnickiej katedrze [FOTO]
Następny artykułZbliżają się Transformacje Teatralne