Strona główna 0_Slider Nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. 16 osób w kontakcie z...

Nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. 16 osób w kontakcie z sanepidem w Świdnicy

0

W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem – zapewniał podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. 47 osób zostało hospitalizowanych z powodu podejrzenia zarażeniem, 55 przechodzi domową kwarantannę, 1570 jest monitorowane przez sanepidy. Monitoring objął także 16 osób ze Świdnicy i okolic.

Zdjęcie ilustracyjne

Przypadki zarażenia SARS-Cov-2 odnotowano już w ponad 40 krajach, do tej pory zmarło 2800 osób. W Polsce na razie nie odnotowano żadnego potwierdzonego przypadku, ale jak podkreśla minister zdrowia, to tylko kwestia czasu. Wojewoda łódzki kategorycznie zdementował informację o rzekomym pierwszym przypadku koronawirusa w jednym z łódzkich szpitali: „Kategorycznie stwierdzamy, że w tej chwili nie ma zdiagnozowanego przypadku wystąpienia koronawirusa w województwie łódzkim, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia.”

Każda osoba, która wraca z krajów, gdzie odnotowano zachorowania, powinny skontaktować się z najbliższym sanepidem. Numer telefonu stacji w Świdnicy tel. 74 852 20 91.  Od wczoraj działa całodobowa infolinia NFZ – 800 190 590.

Komunikat Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy:

Codzienne działania w PSSE w Świdnicy związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)

 1. Codzienne aktualizowanie informacji i wytycznych z GIS i WSSE

 2. Przesyłanie aktualnych wytycznych, ulotek, instrukcji postępowania podmiotom leczniczym.

 3. Uaktualnianie strony internetowej

 4. Telefoniczne udzielanie informacji przedmedycznych osobom powracającym z terenów objętych zachorowaniami wywołanymi przez koronawirusa

 • Pacjenci z objawami: temp., kaszel, duszność – kierowani są do wyznaczonych szpitali zakaźnych,

 • Osoby bez kontaktu z chorymi lub podejrzanymi o zachorowania, bez objawów chorobowych są edukowani w kierunku samoobserwacji.

 • Pozostałe osoby edukowane są w zakresie przerwania emisji łańcucha zakaźnego czyli: wdrożenie podstawowych zasad higieny mycie rąk, higiena kaszlu i kichania, unikanie nieprawidłowych nawyków typu dotykanie oczu, ust, nosa, unikanie kontaktu z osobami chorymi i dużych skupisk ludzkich.

 1. Codzienna rejestracja osób powracających z terenów zakażeniami koronawirusem, które zastosowały u siebie samoobserwację. Obecnie 16 osób.

 2. Codzienne raportowanie osób objętych samoobserwacją do WSSE.

W wydanych zaleceniach GIS przypomina:

 • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
 • Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania. Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
 • Zachowaj bezpieczną odległość. Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
Poprzedni artykułRodzaje past do zębów
Następny artykułŚwidniczanka wicemistrzynią Polski w makijażu permanentnym [WYWIAD]