Strona główna 0_Slider Koronawirus w Europie. Sanepid przypomina gdzie szukać pomocy

Koronawirus w Europie. Sanepid przypomina gdzie szukać pomocy

0

Rośnie liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Tylko we Włoszech zmarło już siedem osób, a liczba zakażonych wirusem wzrosła do ponad 200 osób. Na całym świecie odnotowano dotychczas ponad 2700 zgonów. Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do dziewięciu państw, a także wydaje zalecenia dla osób wracających z Włoch.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe – informują urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia.

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z ogniskami COVID-19, rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły. Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu – wyjaśnia Główny Inspektor Sanitarny w wydanym komunikacie.

Odradzają podróży, zachęcają do kontaktu ze służbami sanitarnymi
Z uwagi na możliwe zagrożenie epidemiologiczne, GIS nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Z uwagi na turystyczną popularność Włoch wśród Polaków, służby sanitarne przygotowały instrukcję dla osób, które przebywały w północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni:

1) Jeżeli zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) Jeżeli nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę. b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to postępuj jak w punkcie pierwszym.

3) Jeżeli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Jak informuje dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy, dr Ireneusz Skawina, do tej pory do instytucji zgłosiła się jedna rodzina, która po powrocie z Włoch postanowiła poinformować o tym fakcie służby sanitarne. Szef świdnickiej PSSE apeluje, by tak właśnie postępować. – Dużo zależy od postawy samych ludzi. Warto informować służby, zwłaszcza jeżeli podejrzewa się u siebie występowanie objawów choroby – dodaje dr Skawina. Zgodnie z ogłoszoną przez Ministra Zdrowia listą, na Dolnym Śląsku są cztery szpitale z oddziałami chorób zakaźnych: Specjalistyczny Szpital im. Dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, ul. Sokołowskiego 4, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, ul. Koszarowa 5 oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, ul. Jeleniogórska 4.

GIS zaleca częste mycie rąk, warszawski szpital oferuje płatne badania
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół. Niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu – wskazuje GIS.

Chociaż resort zdrowia zapewnia, że każdy pacjent, który trafi do szpitala z podejrzeniem zakażenia koronawirusem zostanie przebadany bezpłatne, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie wprowadził możliwość wykonania płatnego badania. Mogą je wykonać osoby nie posiadające jednoznacznych wskazań, a które chcą się upewnić, że nie są zakażone wirusem. Koszt takiego badania to 500 złotych.

/opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidnickie lodowisko czynne tydzień dłużej
Następny artykułPoradnik jaki materac wybrać