Strona główna Bez kategorii Jak inwestować w nieruchomości? Poznaj najważniejsze zasady!

Jak inwestować w nieruchomości? Poznaj najważniejsze zasady!

0

Pomysł na biznes polegający na inwestowaniu w nieruchomości od lat cieszy się w Polsce dobrą opinią. Uważany jest na bezpieczną i dochodową formę inwestowania, pod warunkiem, że się na tym znamy i mamy środki na nabycie nieruchomości. Na pewno zainwestowanie w kamienicę w dużym mieście czy mieszkania, czy też posiadłość o dobrej lokalizacji to stabilniejsza forma biznesu, niż rynek kapitałowy albo akcje, nie w pełni przewidywalne i dające gwarancję na zyski.

W ostatnich latach wartość nieruchomości wzrasta, co wzmacnia nasze poczucie bezpieczeństwa i pewność, że poruszanie się w tej branży biznesowej jest bezpieczniejsze, niż na rynkach akcji czy kapitałowym. Zainwestowanie w zakup mieszkania czy innej nieruchomości może przynieść o wiele większe przychody, niż złożenie środków na lokacie bankowej. Wiele osób, które przymierza się do tej formy biznesu, zanim to zrobi, zmaga się z pytaniem: jak inwestować w nieruchomości?, by nie stracić, a zyskać. Nikt bowiem nie chce chybionej inwestycji, która zamiast zysku, przyniesie mu straty, a może i dodatkowe problemy.

Przed inwestycją w nieruchomość określ swoje cele i zdefiniuj możliwości
Nieruchomość można nabyć w wyniku odziedziczenia spadku po kimś z rodziny. Można też ją zakupić, jeżeli mamy na to fundusze, systematycznie odkładaliśmy je z myślą o nabyciu np. mieszkania czy działki budowlanej.

Dla jednych celem będzie traktowanie tego biznesu jako dodatku do budżetu domowego, dodatkowej działalności poza stałą pracą. Inni z kolei będą chcieli uczynić ją podstawowym źródłem dochodu. W tym drugim przypadku bardziej intratne będzie posiadanie kilku nieruchomości oraz systematyczne zajmowanie się tą działalnością jak codzienną pracą. Przed rozpoczęciem inwestowania trzeba jasno zdefiniować i określić cel, w jakim zakresie chcemy inwestować, czy ma być to działalność dodatkowa, czy też pełnowymiarowa, główne źródło dochodu. Wszystko oczywiście zależy od naszych możliwości finansowych. Zdefiniowanie celu jest punktem wyjścia do wszelkich następnych działań. Nie można bazować wyłącznie na intuicji i wyczuciu, gdyż działanie oparte na nich może być zgubne i nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Poza pytaniem podstawowym: jak inwestować w nieruchomości?, należy sobie odpowiedzieć na kilka innych: czy to ma być zysk jednorazowy, czy chcemy mieć stałe i systematyczne dochody?, czy chcemy zainwestować w krótkim czasie i szybko na tym zarobić, czy też zamierzamy zainwestować w nieruchomość długoterminowo?, czy chcemy sami się wszystkim zajmować, czy też zatrudnić do tej działalności inne osoby?

Odpowiedzi na te pytania są istotne, bo od nich zależy wyznaczenie sobie celu naszego działania.

Twój budżet na inwestycję w nieruchomości
Niektórzy decydują się na zainwestowanie w nieruchomość dopiero wtedy, gdy posiadają pewną nadwyżkę środków finansowych. Wydawanie własnych pieniędzy oczywiście jest możliwe, ale trzeba się liczyć z tym, że jest to działalność w pewnym sensie ryzykowna. Jeżeli inwestycja okaże się chybiona, nieopłacalna, wówczas tracimy wszystkie swoje oszczędności. Są i tacy, którzy chociaż mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości z własnych pieniędzy, wolą skorzystać z kredytu. Optymalnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, gdyby mieszkanie czy inna nieruchomość mogły przynajmniej zarobić na spłatę kredytu. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Zaciągnięcie kredytu ma jednak tę zaletę, że zwiększa nasze możliwości, zamrażamy własne środki i mamy dzięki temu dodatkowe zabezpieczanie na wypadek sytuacji, gdyby się okazało, że biznes nie był dochodowy. Wówczas możemy spłacać kredyt z własnych funduszy. Inwestowanie w nieruchomości musi być skoordynowane z naszymi możliwościami finansowymi. Nie możemy planować większych inwestycji bez środków na nie. Chęci i zamiary nie mogą wziąć góry nad zdrowym rozsądkiem.

/Artykuł sponsorowany/