Strona główna Kultura Ja jestem Żyd z wesela. Monodram Zbigniewa Walerysia

Ja jestem Żyd z wesela. Monodram Zbigniewa Walerysia

0

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na monodram „Ja jestem Żyd z wesela” w wykonaniu Zbigniewa Walerysia.

Wielokrotnie nagradzany monodram Zbigniewa Walerysia to rzecz o karczmarzu z Bronowic Małych, Hirszu Singerze – pierwowzorze Żyda z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Autor, umieszczając Singera w swoim dramacie, na stałe wpisał go do literatury polskiej. Zresztą, jak się później okazało, ze szkodą dla swego bohatera. Z literackim wizerunkiem karczmarza prawdziwy Singer nie mógł się bowiem pogodzić, a jego życie zamieniło się w dramat. Zdruzgotany ingerencją we własny los, Singer skończył marnie – rozwiódł się z żoną, rozstał z córką Pepką, której nowy image Racheli bardzo się spodobał, a na koniec zmarł w domu starców…

Opowiadanie Brandstaettera to rzecz nakazująca zrewidować nasze dotychczasowe myślenie na temat utworu Wyspiańskiego. To także rozważania o tym, na ile można ingerować w czyjeś życie i je upubliczniać. Dużo tu humoru, ale więcej ludzkiego nieszczęścia – obraz prawdziwej tragedii człowieka, który nie chce żyć narzuconym życiem.

Zbigniew Waleryś  jest absolwentem Studium Aktorskiego przy Teatrze Polskim we Wrocławiu (1979). Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Dramatycznym w Legnicy, Teatrem Polskim w Poznaniu  oraz Teatrem im. Jaracza w Olsztynie. Znany jest szerokiej publiczności z seriali telewizyjnych  takich seriali jak „Komisja morderstw”, „Czas honoru”, „M jak miłość”, „Kobiety ze Lwowa”, „Korona Królów” oraz filmów „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza (2001), „Pianisty” w reż. Romana Polańskiego (2002) czy „Fugi” (2018) w reż. Agnieszki Smoczyńskiej. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę za rolę w filmie “Papusza” (2013) w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztof Krauze.

Spektakl zostanie zaprezentowany 8 marca o godz.17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, bilety w cenie 25 zł (przedsprzedaż)/35 zł (w dniu spektaklu.

Na czytelnika Swidnica24.pl czeka jedno podwójne zaproszenie. Trafi do osoby, która jako pierwsza wyśle e-mail na adres [email protected], wpisując w tytule MONODRAM, a w treści swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu (tylko do wiadomości redakcji).