Strona główna 0_Slider Grypa w natarciu. W powiecie już ponad 5700 zachorowań więcej niż przed...

Grypa w natarciu. W powiecie już ponad 5700 zachorowań więcej niż przed rokiem

0

Rozpoczął się szczyt zachorowań na grypę. Według najnowszych danych, tylko w ostatnim tygodniu stycznia zarejestrowano w Polsce blisko 205 tysięcy przypadków, z czego ponad 15 tysięcy na Dolnym Śląsku. Od początku roku z powodu grypy w całym kraju zmarło 10 osób. Jak wygląda aktualna sytuacja w powiecie świdnickim?

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Sytuację na bieżąco monitoruje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Według danych zabranych w okresie od 1 do 31 stycznia w Polsce zarejestrowano 544 063 zachorowań i podejrzenia zachorowań na grypę. Na Dolnym Śląsku było to blisko 35 tys. przypadków, przy czym najwięcej – nieco ponad 15 tysięcy – odnotowano w ostatnim tygodniu stycznia. Od początku roku z powodu grypy lub jej podejrzenia do szpitali w całym kraju trafiły 2792 osoby, z czego w województwie dolnośląskim – 203. W całej Polsce, w styczniu 2020 roku zanotowano 10 zgonów (5 przypadków w ostatnim tygodniu stycznia).

Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy, na terenie powiatu świdnickiego także odnotowano nasilenie występowania zachorowań. W styczniu 2020 roku było to 5763 przypadków, z czego 1235 w grupie wiekowej 0-4, 1352 w grupie wiekowej 5-14, 2341 w przedziale 15-64 lata, 835 w grupie powyżej 65 roku życia. Sporo zachorowań zarejestrowano także we wcześniejszych miesiącach: 4031 w październiku 2019 roku, 3380 w listopadzie, 4280 w grudniu. W sumie podczas trwającego sezonu epidemiologicznego odnotowano 17 454 zachorowań i oraz przypadków podejrzenia zachorowania.

Dla porównania, w tym samym okresie rok temu, od października 2018 do stycznia 2019, odnotowano w sumie 11 667 przypadków i podejrzeń grypy. Dwa lata temu (sezon 2017/2018) było to 4411 przypadków, a trzy lata temu (2016/2017) – 6359.

Krajowe służby epidemiologiczne przypominają, że najczęstszymi objawami grypy są:

 • wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy, uczucie rozbicia i osłabienia,
 • objawy ze strony układu oddechowego: trudności z oddychaniem, suchy kaszel, ból gardła i katar,
 • u małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny – może obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu wskazuje z kolei, że chcąc uchronić się przed zachorowaniem na grypę należy przestrzegać następujących zasad:

 • zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie, a także w trakcie trwania sezonu grypowego,
 • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
 • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
 • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
 • jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
 • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
 • unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
 • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,
 • przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułNeo-Nówka z programem „Żywot Mariana” w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU][ZMIANA TERMINU]
Następny artykułNie ma wyznaczonego miejsca? Nie można pobierać opłaty w SPP. Kolejny mieszkaniec wygrywa z miastem