Strona główna Wydarzenia Świdnica Gość z dalekiej Brazylii o ekologii w świdnickim przedszkolu

Gość z dalekiej Brazylii o ekologii w świdnickim przedszkolu

0

Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16 „Słoneczko” odwiedził gość specjalny – Brazylijczyk Matheus Lucca Versuti. Odpowiedział  na zaproszenie Marzeny Olatowskiej, by m.in. uświadomić przedszkolakom, na czym polega rola Puszczy Amazońskiej. Dzieci mogły zrozumieć opowieść Matheus’a dzięki tłumaczeniom z języka angielskiego na polski dokonanymi przez Grzegorza Olatowskiego.

Matheus pochodzi z południowej części Brazylii – Parana. Ma 21 lat i studiuje inżynierię mechaniczną. Wraz ze swoim zespołem pozyskuje sponsorów i wspólnie budują małe wyścigowe samochody. Matheus czuje się w tej roli jak ryba w wodzie. Nie są mu obojętne także losy Amazonii. Dlatego przygotował prezentację multimedialną dla przedszkolaków, by uwrażliwić je na los naszej planety.

Dzieci dowiedziały się, że lasy amazońskie inaczej nazywane są płucami Amazonii, ponieważ drzewa tworzą tlen, tak bardzo potrzebny nam do życia. 20%tlenu na świecie wytwarzają właśnie te lasy. Podobnie jest z wodą, którą otrzymujemy z lasów deszczowych. Gdybyśmy mieli porównać wielkość Polski do obszaru, jaki zajmują lasy amazońskie, to okazuje sie, że Polska musiałaby potroić swoją wielkość. Dzięki pokazowi multimedialnemu młodzi ekolodzy zobaczyli niektóre ze zwierząt występujących w tych lasach, a mianowicie: jaguar, papuga Ara, pawica Atlas i złota małpka długouszna. Natomiast roślinność jaka występuje w lasach amazońskich to: Salva do Marojo (Hiptys incana), Graviola (Anona muricata), Jambu (Acmella oleracea), Uleanthus (erythrinoides).

Niestety, pomimo korzyści, jakie dają światu lasy amazońskie, ludzie wycinają je, wypalają, niszcząc faunę i florę. Zniszczenia są tak duże, że widać je już z kosmosu.

Przedszkolaki i nauczyciele nie chcieli wypuszczać gościa tak szybko, więc zaprosili go do wspólnej zabawy. Na zakończenie dzieci zaśpiewały i zatańczyły piosenkę pt. „Przedszkolna samba” i wręczyły pamiątkową kartkę z podziękowaniami.

Spotkanie to było bardzo poruszające i pouczające dla dzieci. Dzieci nie mogły zrozumieć, dlaczego ludzie tak dewastują Ziemię, doprowadzając do wymierania gatunków roślin i zwierząt. Emocjonalne podejście do zaprezentowanego tematu pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości dzieci będą bardzo rozważnie podchodzić do korzystania z zasobów naturalnych Ziemi.Przedszkole „Słoneczko” dokłada starań, by uwrażliwiać dzieci i przygotować je do życia w odpowiedzialności za planetę.

Violetta Wiercińska, Przedszkole Słoneczko, opr. red.

Poprzedni artykułWyznaj miłość i wygraj nagrodę [KONKURS WALENTYNKOWY]
Następny artykułDramat organizacji pozarządowych w Świebodzicach