Strona główna 0_Slider Budowa stacjonarnego hospicjum bliższa rozpoczęcia? Koncepcja już jest, w marcu przetarg na...

Budowa stacjonarnego hospicjum bliższa rozpoczęcia? Koncepcja już jest, w marcu przetarg na projekt

1

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” podtrzymuje plany związane z budową stacjonarnego ośrodka zapewniającego całodobową opiekę osobom nieuleczalnie chorym, który powstałby przy ulicy Jodłowej. W tym roku powinny zostać skompletowane wszystkie dokumenty potrzebne do rozpoczęcia inwestycji.

Obecnie lekarze, pielęgniarki i psycholog udzielają wsparcia osobom wymagającym opieki paliatywnej wyłącznie w domach pacjentów, a więc bez możliwości całodobowego monitorowania stanu podopiecznych. – Przychodzi moment, kiedy wizyta 2 razy w tygodniu, to za mało, kiedy opieka rodzinna jest już niewydolna. Trudnościom związanym z opieką nad osobą u kresu życia można sprostać pod opieką hospicjum, a nie w szpitalu. Hospicjum to ludzie, którzy nie spisują chorego na „straty”, tylko są z nim do końca, oferując profesjonalną i serdeczną opiekę. Nie ma sytuacji, że chory czuje się niekomfortowo, bo umierając przeszkadza innym pacjentom – tłumaczy Joanna Gadzińska, była prezes a obecnie członek TPCh „Hospicjum”.

Od samego początku marzyliśmy o zbudowaniu w Świdnicy hospicjum stacjonarnego, świadczącego całodobową opiekę. Ten wielki plan i ważna misja są przed nami, właśnie teraz mają szansę się spełnić. Chcemy stworzyć miejsce, w którym każdy chory będzie się czuł jak w domu, wśród bliskich – dodaje Gabriela Kaczkowska, prezes Towarzystwa. Tym miejscem ma być obiekt przy ulicy Jodłowej, w którym docelowo mieściłaby się siedziba hospicjum stacjonarnego, zapewniającego całodobową opiekę nieuleczalnie chorym u kresu życia, siedziba hospicjum domowego wraz z wypożyczalnią sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego dla podopiecznych, a także przestrzeń edukacyjna, gdzie mogłyby odbywać się szkolenia i warsztaty dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz dla profesjonalistów.

Co już udało się nam zrobić? Mamy koncepcję architektoniczną hospicjum stacjonarnego, stworzoną przez zespół projektowy firmy CEDOS ze Świdnicy. Projekt rozbudowy nawiązuje do formy istniejącego budynku, jaki otrzymaliśmy w darowiźnie od naszego darczyńcy pana Juliusza Widery. W marcu tego roku ogłosimy przetarg na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego. Pozwolenia na budowę spodziewamy się najpóźniej do końca września. Najpierw rozpoczniemy modernizację istniejącej części, potem kolejne etapy rozbudowy. Na budowę obiektu potrzebujemy ok 3 mln złotych – wylicza Gadzińska. Zgodnie z przygotowaną koncepcją, istniejący obiekt przy Jodłowej o powierzchni 240 m² miałby zostać rozbudowany w trzech etapach o kolejne 500 m². W hospicjum powstałoby osiem dwuosobowych pokoi dla 16 chorych, każdy z własnym ogródkiem, a także gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyn sprzętu medycznego oraz sala pożegnań.

/Hospicjum w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułZmiana na ławce trenerskiej siatkarek Polonii Świdnica!
Następny artykułBluza damska – jaka powinna być?