Strona główna 0_Slider Dramatycznie brakuje krwi. Krwiodawcy pilnie poszukiwani

Dramatycznie brakuje krwi. Krwiodawcy pilnie poszukiwani

11

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju apelują o oddawanie krwi. Lekarze przypominają, że w okresie ferii jest ona szczególnie potrzebna, bo wielu dawców wyjeżdża na urlopy i krwi brakuje.

Według danych z 4 lutego 2020 roku przedstawionych przez RCKiK w Wałbrzychu, w regionie bardzo niskie są zapasy krwi grup A Rh+, A Rh-, B Rh-, 0 Rh- oraz AB Rh-. Trochę mniej problemów jest z zapasami krwi B Rh+ (stan średni), natomiast poziom optymalny i wysoki dotyczy grup 0 Rh+ oraz AB Rh+.

Aktualnie potrzebujemy każdej grupy krwi, ponieważ rośnie zapotrzebowanie szpitali na ten cenny dar. Sytuacja na naszym terenie jest dość trudna, ponieważ bardzo dużo osób choruje. Krajowa Rada Onkologiczna wskazuje Dolny Śląsk jako obszar najbardziej obciążony chorobami nowotworowymi. Krew potrzebna jest również podczas masowych krwotoków, czy podczas przeszczepów. Na co dzień zgłasza się około 100 osób do oddania krwi. Wydać musimy o wiele więcej – niekiedy nawet podwójną ilość donacji – wyjaśnia Joanna Ziejło-Augun z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. – Aktualnie zbliża się bardzo trudny dla nas okres – ferie zimowe, w czasie których spada ilość dawców – dodaje.

Krew można oddać w RCKiK w Wałbrzychu, przy ul. Chrobrego 31, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 13.30, w sobotę od 8.00 do 12.00, a także podczas zbiórek wyjazdowych. Najbliższa wizyta krwiobusa w Świdnicy, przed dworcem kolejowym Świdnica Miasto, odbędzie się w czwartek, 6 lutego o godzinie 9.00. Z pełnym kalendarzem zbiórek krwi można się zapoznać na stronie RCKiK Wałbrzych.

Kto może oddać krew? Taka osoba powinna mieścić się wiekowo między 18 a 65 rokiem życia. Na oddanie krwi należy przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków na nadciśnienie i antykoncepcyjnych). Najlepiej zjeść lekki posiłek, wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i niepicie alkoholu, dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWalentynki w Cinema3D
Następny artykułW tym sezonie nie ma na nich mocnych. Teraz sprawdzą ich biało-zieloni!