Strona główna 0_Slider Będą kontrole po ostatnich wichurach. Nadzór budowlany apeluje do właścicieli

Będą kontrole po ostatnich wichurach. Nadzór budowlany apeluje do właścicieli

0

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przypomina o konieczności każdorazowego kontrolowania stanu obiektów budowlanych po wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Apel ten ma związek z ostatnimi wichurami nad Polską, a także poniedziałkową tragedią w Bukowinie Tatrzańskiej.

W związku z występującymi w ostatnim czasie niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi przypominam, że właściciele lub zarządcy obiektów budowlanych powinni poddać użytkowane obiekty kontroli bezpiecznego użytkowania każdorazowo w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska). Do czynników zewnętrznych należą m.in. wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie – wyjaśnia Barbara Rajca, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdnicy.

Inspektor przypomina, że zgodnie w art. 61 Prawa budowlanego właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną.

Wystosowany przez nadzór budowlany komunikat ma związek z orkanem Sabina, przechodzącym nad Polską w ostatnich dniach. Z powodu silnego wiatru tylko w poniedziałek strażacy w całym kraju interweniowali 4 240 razy. Również w poniedziałek do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Bukowinie Tatrzańskiej. Z budynku znajdującego się na szczycie stoku wiatr zerwał element dachu, który następnie spadł na narciarzy. Na miejscu zginęły dwie osoby – 52-latka i jej 15-letnia córka. Druga 21-letnia córka zmarła w poniedziałek wieczorem w szpitalu w Nowym Targu.

/mn/