Strona główna 0_Slider 35-latek z Bystrzycy Górnej odpowie za oszustwa podatkowe. Państwo miało stracić ponad...

35-latek z Bystrzycy Górnej odpowie za oszustwa podatkowe. Państwo miało stracić ponad 1,5 mln złotych

5

Jeleniogórscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzą postępowanie dotyczące mieszkańca powiatu świdnickiego, który dopuścił się oszustw podatkowych. Mężczyzna prowadząc działalność gospodarczą sprowadzał z zagranicy samochody i wprowadzał je na terytorium Polski z pominięciem podatku VAT i znacząco obniżając podatek akcyzowy. Według wstępnych szacunków straty Skarbu Państwa z tego tytułu wyniosły ponad 1,5 mln złotych. Nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze w wyniku prowadzonych działań ustalili, że przebywający w areszcie śledczym za inne przestępstwa 35-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego zajmował się sprowadzaniem samochodów z zagranicy i wprowadzaniem ich na terytorium Polski z pominięciem podatku VAT i znacząco obniżonym podatkiem akcyzowym – mówi Edyta Bagrowska, rzecznik jeleniogórskiej policji.

Jak ustalili funkcjonariusze, od stycznia do października 2016 roku mężczyzna prowadził firmę zajmującą się sprowadzaniem samochodów z Niemiec i wprowadzeniem ich na terytorium Polski z pominięciem podatku VAT. – Policjanci ustalili, że tym okresie 35-latek sprowadził 34 pojazdy różnych marek, ukrywając czynności poprzez wykorzystanie do transakcji innych osób i podmiotów gospodarczych, w tym fikcyjnych umów. Mężczyzna nie składając deklaracji VAT i opłacając zaniżony podatek akcyzowy spowodował straty na szkodę Skarbu Państwa na ponad 1,5 mln złotych – dodaje Bagrowska.

Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy, która ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. 5 lutego Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze na wniosek prokuratury zastosował wobec mieszkańca Bystrzycy Górnej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara bezwzględnego pozbawienia wolności.

/KMP Jelenia Góra, opr. mn/

Poprzedni artykułZagrają o ósmy triumf z rzędu
Następny artykułDziałkowi złodzieje okradli dwie altanki. Chcą poddać się karze