Strona główna 0_Slider 300 tysięcy złotych dla ofiary księdza pedofila ze Świdnicy

300 tysięcy złotych dla ofiary księdza pedofila ze Świdnicy

50

Dwie kurie biskupie, wrocławska i bydgoska mają zapłacić 300 tysięcy złotych ofierze księdza pedofila Pawła K. O dzisiejszym wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy pisze Gazeta Wyborcza.

Pochodzący ze Świdnicy Paweł K. przez blisko 20 lat pełnił posługę kapłańską przede wszystkim w parafiach wrocławskich, bydgoskiej i milickiej i tam dopuścił się czynów pedofilskich na ministrantach. Wybierał głównie chłopców z ubogich rodzin, którym w zamian za seks fundował drogie prezenty i egzotyczne wycieczki. Wpadł w 2012 roku w ekskluzywnym wrocławskim hotelu, gdzie zatrzymał się z 13-letnim chłopcem. W pokoju znaleziono pornografię dziecięcą, zresztą za posiadanie takich materiałów ksiądz już miał wyrok. W styczniu 2015 roku został skazany na 7 lat więzienia. Od uprawomocnienia wyroku w czerwcu 2015 minęło 2,5 miesiąca, zanim został umieszczony w więzieniu. W tym czasie mieszkał u matki w Świdnicy.

W 2016 roku jedna z ofiar byłego księdza (Paweł K. został usunięty ze stanu duchownego) wystąpiła z pozwem przeciwko kuriom we Wrocławiu i w Bydgoszczy. Odszkodowania właśnie od kurii domagał się dlatego, że o wszystkim wiedzieli biskupi i kryli Pawła K. Sąd uznał roszczenie. Kurie muszą także zapłacić koszty sądowe i zastępstwa procesowego, w sumie 52 tysiące złotych. Wyrok nie jest prawomocny. Więcej w Gazecie Wyborczej.

/opr. asz/

Poprzedni artykułNa sportowo, kulturalnie lub naukowo. Jakie atrakcje czekają na uczniów podczas zimowych ferii?
Następny artykułBardzo dobre rezultaty młodzików i trampkarzy Polonii-Stali Świdnica