Strona główna Bez kategorii Zakup nowego samochodu bez ważnego OC – na co uważać?

Zakup nowego samochodu bez ważnego OC – na co uważać?

0

Większość samochodów używanych dostępnych na rynku polskim posiada ważne ubezpieczenie OC, jednak zdarzają się wyjątki od tej reguły. Niektóre pojazdy przez długi czas były nieużywane, a ich właściciele unikali ich ubezpieczania oraz wykonywania przeglądów technicznych. Co zrobić, gdy chce się kupić samochód używany bez ważnego OC?

OC to polisa obowiązkowa
Posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Za jego niedopełnienie grożą poważne konsekwencje finansowe. Zanim podpisze się umowę kupna sprzedaży auta, powinno się zapytać jego właściciela, czy samochód posiada ważne OC. Jeśli umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym wciąż obowiązuje, a składka została opłacona w całości lub za okres do dnia sprzedaży pojazdu, nie ma powodów do obaw. Wystarczy pobrać umowę kupna sprzedaży z https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pdf-doc.html, podpisać ją i uiścić ustaloną kwotę, by w pełni cieszyć się posiadaniem własnego samochodu.

Jeżeli samochód jest nieubezpieczony, powinno się postąpić nieco inaczej. Taki pojazd można kupić bez konieczności płacenia zaległych składek i kar finansowych, jednak powinno się przy tym dopilnować kilku kwestii. W przeciwnym razie zakup nowego auta używanego okaże się znacznie kosztowniejszy niż się planowało.

Zakup samochodu bez OC – co zrobić w takim przypadku?
Auto bez ważnej polisy OC może być legalnie sprzedane. Jednocześnie w umowie kupna sprzedaży pojazdu z drugiej ręki powinno się wskazać, że pojazd jest nabywany bez ubezpieczenia i od którego dnia nowy właściciel jest zobowiązany do jego wykupienia. Dniem tym powinna być faktyczna data wejścia w posiadanie pojazdu.

Kupując samochód używany bez polisy OC, powinno się jak najszybciej zgłosić ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu nabycia OC. Jeżeli się tego nie zrobi, będzie się narażonym na kary finansowe. Sprzedawca jest odpowiedzialny za uregulowanie składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej do dnia, w którym poinformuje o zbyciu pojazdu. O sprzedaży samochodu może poinformować również nabywca, jednak w tym celu musi przedstawić ubezpieczycielowi wiążącą umowę z odpowiednią datą. Jeżeli w dokumencie pojawi się inna data, kupujący będzie narażony na konieczność zapłaty OC za okres, w którym nie miał możliwości korzystania z auta, gdyż nie był jego właścicielem.

Ponowne przeliczenie składki
Auta dostępne na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/ można nabyć, nawet gdy są nieubezpieczone, jednak przed podpisaniem nowej polisy powinno się ponownie przeliczyć składki za OC dla wybranego pojazdu. Takie prawo przysługuje każdemu kupującemu, zwłaszcza gdy pojazd jest nieubezpieczony. W przypadku aut z ważnym OC z reguły dokonuje się cesji polisy i dopiero po jej wygaśnięciu ponownie przelicza się składkę.

Kalkulacja nowej składki jest opłacalna z kilku powodów. Przede wszystkim w ten sposób można znacznie obniżyć jej wysokość. Jeżeli dotychczasowy właściciel miał do opłacenia wysoką składkę, nabywca pojazdu może mieć opcję skorzystania ze zniżek, które nie przysługiwały jego poprzednikowi. Dotyczy to głównie obniżek składki na OC za wiek kierowcy lub bezszkodową jazdę. Niestety, jeżeli w przeszłości miało się stłuczkę lub poważniejszy wypadek, może się okazać, że o wiele korzystniejsze jest kupno auta używanego z opłaconą polisą OC. W takim przypadku możliwe jest przynajmniej częściowe uniknięcie konieczności płacenia zawyżonej składki na ubezpieczenie, jeżeli sprzedający mógł skorzystać z wszystkich przysługujących mu zniżek.

Kara za brak ważnego OC
Jeżeli wybiera się na https://sprzedawacz.pl/m_warszawa/ auta bez ważnego OC, powinno się pamiętać, że kara za brak opłaconej polisy w 2020 roku jest jeszcze wyższa niż rok wcześniej. Kupujący będzie musiał ją zapłacić jedynie, gdy nie opłaci obowiązkowej składki za okres od dnia wskazanego w umowie kupna sprzedaży samochodu. Dłuższy niż 14-dniowy brak polisy OC jest obecnie objęty karą finansową o wysokości 5200 złotych w przypadku samochodów osobowych. Nabywcy aut ciężarowych za taki sam okres bez ubezpieczenia samochodu zapłacą jeszcze wyższą karę. Jeżeli kierowca zalega ze składką przez okres do 3 dni zapłaci 20 procent pełnej opłaty karnej, natomiast za zaległość sięgającą 4-14 dni naliczana jest kara wynosząca do 2600 złotych. Taka wysokość jest związana z aktualnym poziomem płacy minimalnej. Maksymalna kara za brak OC jest równa jej dwukrotności i naliczana w przypadku najdłuższych opóźnień w płatności składki.

Nietrudno zauważyć, że kary finansowe dla kierowców nieposiadających ważnego ubezpieczenia pojazdu są dotkliwe i często przewyższają wysokość rocznej składki na polisę. Uniknięcie kar pieniężnych jest więc istotne z punktu widzenia każdej osoby, która kupuje używany samochód.

Jeśli sprzedawca auta unika odpowiedzi na pytanie o polisę lub przedstawia nieważne dokumenty, namawiając do podpisania umowy kupna sprzedaży z datą wsteczną, powinno się mieć na baczności. Dzięki temu uniknie się konieczności zapłacenia dotkliwej kary finansowej.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWstępne ustalenia po śmierci pasażera ambulansu
Następny artykułUczniowie z gminy Marcinowice pamiętali o Dniu Babci i Dziadka