Strona główna 0_Slider Z Węgier do Świdnicy. Mobilne muzeum stanęło w Rynku

Z Węgier do Świdnicy. Mobilne muzeum stanęło w Rynku [FOTO]

2

Ponad 15-metrowy biały autobus z paulińskim herbem stanął w poniedziałek na świdnickim Rynku. Mobilna wystawa, która będzie gościć w Świdnicy przez jeden dzień, opowiada o dziejach, a zwłaszcza początkach Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Zobaczyć na niej można m.in. kamień z pierwszego paulińskiego klasztoru, obraz Matki Bożej z Jasnej Góry i z Márianosztra, zakonny kodeks z XV wieku, historyczną mapę Węgier, książki paulińskich pisarzy czy zakonny habit.

Mobilne muzeum paulinów, tzw. paulinobus (po węgiersku „Palos-bus”) 25 stycznia dotarł na Jasną Górę, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy. Po wizycie w Częstochowie mobilne muzeum ruszyło w trasę po Polsce, w tym odwiedzając Świdnicę. Paulinobus odwiedzi także Wrocław, Wieruszów, Toruń i Warszawę, a na koniec, po tygodniowej podróży, wróci na Jasną Górę.

Przyjazd „Palos-busa” do Świdnicy to wyjątkowe wydarzenie dla naszej wspólnoty klasztornej i całego miasta. Bardzo się cieszymy, że możemy w ten sposób przybliżyć naszym parafianom i wszystkim świdniczanom historię naszego zakonu i postać bł. Euzebiusza. Myślę, że warto pojawić się w węgierskim autobusie i zwiedzić jeżdżącą wystawę – tym bardziej, że będziemy ją gościć w Świdnicy tylko jeden dzień – mówi przeor o. Dariusz Laskowski. Autobus stanął na świdnickim Rynku obok wejścia do biur ŚOK i będzie dostępny dla zwiedzających do wieczora.

Wystawa została przygotowana z okazji roku jubileuszowego 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów. Rok jubileuszowy rozpoczął się we wszystkich paulińskich klasztorach 20 stycznia.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJanina Czerniak z tytułem „Zasłużona dla Gminy Świdnica”
Następny artykułNowy plac zabaw w świebodzickiej dzielnicy Ciernie