Strona główna 0_Slider Rusztowania ustawione, ruszył demontaż. Świdnicka katedra w remoncie

Rusztowania ustawione, ruszył demontaż. Świdnicka katedra w remoncie [FOTO]

0

Konserwatorzy przystąpili do kolejnego etapu prac prowadzonych w świdnickiej katedrze, w ramach których odnowione zostaną malowidła na ścianach i sklepieniach, a także rzeźby ustawione na filarach nawy głównej zabytkowej świątyni.

W połowie grudnia 2019 roku przystąpiono do prac przygotowawczych polegających na ustawieniu rusztowań pod konserwację wielkoformatowych obrazów sztalugowych wraz z ramami z nawy głównej. Niedługo później przystąpiono do demontażu sześciu prostokątnych obrazów oraz 8 obrazów owalnych. – Poddane konserwacji obiekty zostaną także zdigitalizowane i zaprezentowane szerszej publiczności w ramach multimedialnego przewodnika elektronicznego oraz serwisu, tzw. Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej. Czas realizacji inwestycji przewidziany jest do 30 czerwca 2022 roku – wyjaśniają duchowni ze świdnickiej katedry.

Na prace związane z konserwacją, rewitalizacją i digitalizacją wnętrza Katedry Świdnickiej udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości około 17 mln złotych ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln złotych.

W związku z prowadzonymi pracami będą utrudnienia dla odwiedzających kościół katedralny. Duchowni proszą o zachowanie ostrożności i podporządkowanie się do wskazań obsługi katedry.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński