Strona główna 112 Policja walczy z cofaniem liczników w samochodach

Policja walczy z cofaniem liczników w samochodach

10

Policjanci przypominają, że od 1 stycznia w trakcie kontroli drogowej sprawdzany jest także przebieg pojazdu. Częstsze zapisy stanu licznika w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców mają zapobiec oszustwom przy sprzedaży aut.

Policjanci podczas kontroli prowadzonych na drogach będą odnotowywali w swoich dokumentach przebieg kontrolowanego pojazdu. W każdym przypadku zostanie on wprowadzony do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ma to zapobiec „przekręcaniu” liczników przez nieuczciwych sprzedawców samochodów, którzy aby podnieść cenę pojazdu ingerowali w stan licznika zmieniając przebieg pojazdu – tłumaczą mundurowi.

Takie uprawnienia oprócz policji posiadają również; inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej. Kontrola licznika będzie dotyczyła przebiegu zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie (czyli np. sprowadzanego z zagranicy).

Za zmianę wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerowanie w prawidłowość jego pomiaru grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

/KPP Jawor, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidnickiemu reniferowi grozi katastrofa? [FOTO]
Następny artykułŚmietnisko i noclegownia w nieukończonym hospicjum [FOTO]