Strona główna 0_Slider Opłaty za wywóz śmieci idą w górę. Drastyczna podwyżka w kolejnej gminie

Opłaty za wywóz śmieci idą w górę. Drastyczna podwyżka w kolejnej gminie

3

Mieszkańców kolejnej gminy powiatu świdnickiego czekać będzie spora podwyżka opłat za wywóz odpadów. Po gminach Dobromierz, Marcinowice, Świdnica i Żarów nowe stawki przyjęto także w gminie Jaworzyna Śląska. Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy na podobny krok zdecydują się samorządowcy ze Świdnicy i Świebodzic.

Zgodnie z nową stawką opłat, przyjętą podczas ostatniej sesji przez Radę Miejską w Jaworzynie Śląskiej, od 1 lutego 2020 roku miesięczna opłata za wywóz śmieci segregowanych wynosić będzie 26 złotych za osobę. Do tej pory było to 12,20 zł za osobę. W górę poszła też opłata w przypadku nie wywiązania się z obowiązku segregowania odpadów, która wynosić będzie 52 zł za osobę.

Również od 1 lutego 2020 roku zmiany czekają mieszkańców gminy Dobromierz, gdzie nową stawkę ustalono na poziomie 27 zł/osobę, a w razie braku sortowania śmieci – 54 zł/osobę, a także mieszkańców gminy Marcinowice z miesięcznymi opłatami na poziomie 26 zł/osobę (odpady sortowane) lub 52 zł/osobę (brak sortowania).

Już od 1 stycznia zaczęły obowiązywać nowe stawki w gminie Świdnica, które w przypadku odpadów segregowanych wynoszą 18 zł/osobę (dotychczas 13 zł), zaś za brak sortowania naliczona jest podwyższona stawka w wysokości 54 złotych od osoby miesięcznie. W górę poszły też opłaty w gminie Żarów, gdzie od 1 stycznia obowiązuje tylko jedna stawka w wysokości 23 złotych od każdej osoby. Mieszkańcy, którzy nie będą segregować śmieci, zapłacą dwukrotność tej stawki, czyli 46 złotych. – Podstawową przyczyną wzrostu cen opłaty śmieciowej jest wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej, czyli opłaty za każdą tonę składowanych odpadów, której wielkość wzrasta w latach 2018-2020 o kilkaset procent – wyjaśniali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej powoduje, że firmy odbierające odpady muszą zapłacić więcej za składowanie odpadów na wysypiskach, co skutkuje zwiększeniem obciążeń ponoszonych przez gminy i koniecznością podniesienia opłaty śmieciowej mieszkańcom, gdyż gminy nie mogą dofinansowywać systemu zbiórki odpadów. Gmina nie może również na tym zarabiać. Aby wybrać firmę, która będzie odbierać odpady komunalne ogłosiliśmy dwa przetargi. Po pierwszym przetargu okazało się, że firma wywozowa zaproponowała bardzo wysokie stawki, dlatego rozpisaliśmy drugi przetarg, w którym firma zaproponowała niższe ceny – mówił burmistrz Żarowa, Leszek Michalak podczas sesji Rady Miejskiej, na której przyjęto nowe stawki.

Na dotychczasowym poziomie wciąż pozostają opłaty w Świdnicy (13,5 zł/osobę w przypadku segregowania lub 22,4 zł/osobę w razie braku sortowania), Świebodzicach (19,9 zł – sortowane, 39,8 zł – niesortowane), a także w gminie Strzegom (odpowiednio: 18 i 36 zł).

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSukcesy olimpijczyków II LO
Następny artykułZniknął okazały klon [FOTO]