Strona główna 0_Slider Nie wiesz co kryje się za „kartą parkingową”? Masz problem

Nie wiesz co kryje się za „kartą parkingową”? Masz problem

7

W ścisłym centrum Świdnicy, na nawierzchni z kostki granitowej, nie będzie miejsc dla niepełnosprawnych wyznaczonych zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury. Nie będzie ani niebieskiej koperty, ani symbolu wózka inwalidzkiego, ani napisu „dla osób niepełnosprawnych”. Ale miejsca takie są, a gdzie, kierowcy mają się domyślać. I już.

Od dawna władze Świdnicy robią wszystko, by uniknąć obowiązkowego w świetle przepisów wyznaczania oznakowania poziomego w starej części Świdnicy, gdzie ulice są wybrukowane kostką. Niekończący się spór dotyczy strefy płatnego parkowania, a teraz doszedł kolejny problem. Na wyłożonych kamieniem ulicach miasto nie chce wyznaczać miejsc dla osób niepełnosprawnych zgodnie z przewidzianymi do tego przepisami za pomocą niebieskiej koperty oraz znaków pionowych uzupełnionych tabliczką z symbolem wózka inwalidzkiego. Zamiast tego pojawiły się koperty wymalowane białymi liniami oraz znak postoju z tabliczką „Miejsce dla posiadaczy karty parkingowej”. I jak już informowaliśmy, wielu kierowców uznało, że to miejsce nie dla niepełnosprawnych, ale dla posiadaczy karty uprawniającej do parkowania w SPP. I zaparkowało, po czym otrzymało wezwania do Straży Miejskiej, a jedna z osób została ukarana mandatem.

– Wezwania zostały wystawione w związku z parkowaniem na oznaczonym miejscu przeznaczonym na postój pojazdu uprawnionej osoby z tabliczką „Dla posiadaczy karty parkingowej”. Wezwania wystawiono jedynie w przypadkach parkowania nieuprawnionych pojazdów. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wskazuje tylko jedną kartę parkingową, jest to karta parkingowa osoby niepełnosprawnej – informuje Edward Świątkowski ze świdnickiej Straży Miejskiej. – W związku z faktem, iż oznakowanie takie znajduje się w kilku punktach miasta i pomimo swej jednoznaczności pojawiły się problemy z właściwą interpretacją znaku, Komendant Straży Miejskiej w Świdnicy przedstawił na styczniowym posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wniosek o zmianę napisu pod znakiem D 18a na: „Dla posiadaczy karty parkingowej osoby niepełnosprawnej”. Wyjaśniam również, iż organem zarządzającym ruchem drogowym na terenie Świdnicy jest Starostwo Powiatowe w Świdnicy i to właśnie ten organ sprawuje funkcje kontrolną w zakresie prawidłowości oznakowania. Straż Miejska w Świdnicy konsultowała prawidłowość oznakowania w przedmiotowym rejonie z Wydziałem Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy, gdzie uzyskano informację, iż oznakowanie jest poprawne.

Te miejsca przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych, które posiadają „kartę parkingową” (nie abonament na parkowanie w strefie płatnego parkowania). Nie można ich oznakować znakiem „niepełnosprawności”, bo wtedy należałoby wymalować niebieską kopertę na kostce brukowej (takie są wytyczne ministra – znak pionowy „niepełnosprawności” plus niebieska koperta, nie może być jedno bez drugiego). A na to absolutnie nie zgadza się Konserwator Zabytków. Takie rozwiązanie to jedyny sposób na zapewnienie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Innego wyjścia nie ma. Jeśli taki sposób oznakowania nadal będzie oprotestowywany przez mieszkańców wtedy z całego zabytkowego śródmieścia znikną miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych – zastrzega rzecznik prasowy starostwa, Piotr Dębek. – W tym konkretnym przypadku, biorąc pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych, wykorzystując zapisy określone dla znaku D-18 a, tj. że jest to miejsce „przeznaczone dla określonej osoby” zastosowano pod znakiem tabliczkę uzupełniającą dla jakich osób jest to miejsce przeznaczone, tj. „ dla posiadaczy karty parkingowej ”, wydawanej osobom niepełnosprawnym w trybie art. 8 ustawy – Prawo o ruchu drogowym ( Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 z późniejszymi zmianami) oraz placówkom zajmującym się opieką i rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Dopełnienie oznakowania pionowego stanowi znak poziomy P-20 „ stanowisko postojowe zastrzeżone (koperta)” wyznaczający miejsce postoju do wyłącznego użytkowania przez określonych na tabliczce uzupełniającej do znaku pionowego D-18a uczestników ruchu drogowego.

Rzecznik starostwa rozwiewa także nadzieję na doprecyzowanie treści tabliczki. – Nie do końca tak może być, bo jak dodamy „dla osoby niepełnosprawnej” to tym bardziej narazimy się na stwierdzenia, że miejsce dla niepełnosprawnych jest źle oznakowane, niezgodnie z przepisami. Uznaliśmy, że stwierdzenie „karta parkingowa” jest na tyle precyzyjne bo odnosi się tylko do osoby niepełnosprawnej. I jest to zupełnie coś innego od „karty abonamentowej” dla mieszkańców śródmieścia – przekonuje Piotr Dębek.

Czy faktycznie taki fortel może być stosowany do wyznaczania miejsc dla osób niepełnosprawnych? Czekamy na odpowiedź z ministerstwa infrastruktury oraz Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułPodejmą na własnym parkiecie ekipę Turowa Zgorzelec
Następny artykułKamienica omal nie wyleciała w powietrze. Mieszkańcy bez ogrzewania i bez jakiejkolwiek pomocy od MZN-u