Strona główna 0_Slider „Nazywam się miliard”. Świdniczanki ponownie zatańczą przeciw przemocy

„Nazywam się miliard”. Świdniczanki ponownie zatańczą przeciw przemocy

3

Świdnica po raz kolejny przyłączy się do społecznej akcji „Nazywam się Miliard / One Billion Rising”, będącej protestem przeciwko przemocy wobec kobiet. Do udziału w wydarzeniu zachęca świdnickie Stowarzyszenie Kobiet.

Po raz drugi zapraszamy serdecznie do naszego tańca przeciw przemocy. Ogólnopolska akcja edukacyjna „Nazywam się miliard” pokazuje, ile jeszcze trzeba zrobić, aby polskie kobiety czuły się bezpieczne. Świdnica włącza się do profilaktycznych działań sprzeciwiających się wszelkiej przemocy i agresji wobec innych – mówi Violetta Mazurek, prezes Stowarzyszenia Kobiet w Świdnicy.

Tegorocznym hasłem akcji jest „Seks bez zgody to gwałt. Tylko tak oznacza zgodę”. – W 2020 roku wracamy do tematu „zgody” na kontakty intymne. Wiele krajów zmienia prawo, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. W Polsce to wciąż pokrzywdzona musi udowodnić, że jej “nie” wybrzmiało dostatecznie głośno – wskazują przedstawiciele fundacji Feminoteka, która koordynuje akcję w Polsce.

W Świdnicy taniec przeciw przemocy odbędzie się 14 lutego o godzinie 12.00 na Rynku. – Chętne osoby zapraszamy na naukę układu tanecznego. Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Luizie Hoszowskiej z Latino Lui w każdy poniedziałek od godziny 10.00 w Klubie Bolko można nauczyć się naszego tańca – dodaje Mazurek.

Międzynarodową akcję „One Billion Rising” zapoczątkowała Eve Ensler, autorka „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. – 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię. Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2018 roku tańczyło i protestowało niemal 100 – przywołują historię akcji organizatorzy.

Zobacz relację z ubiegłorocznej akcji w Świdnicy:

/opr. mn/

Poprzedni artykułNieznana substancja zanieczyściła staw w Świebodzicach
Następny artykułFerie zimowe 2020. Jakie zajęcia i atrakcje w regionie?