Strona główna 0_Slider Kupili dzieło Marii Kunic za ponad 36 tys. złotych

Kupili dzieło Marii Kunic za ponad 36 tys. złotych

2

„Urania propitia” – wielkie dzieło świdnickiej astronom Marii Kunic, już wkrótce będzie można podziwiać w Muzeum Dawnego Kupiectwa. 30 grudnia delegacja ze Świdnicy odebrała zakupione na aukcji dwujęzyczne, niemiecko-łacińskie wydanie książki. Zakup ma być swego rodzaju ukoronowaniem przypadającej w 2020 roku 370. rocznicy wydania „Urania propitia”.

dr Radosław Skowron i Grzegorz Szwegler (fot. Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy)

„Urania propitia” została wydana w 1650 roku w Oleśnicy i była dedykowana cesarzowi Ferdynandowi III. W 1651 roku we Frankfurcie ukazało się jej drugie wydanie. Urania propitia przyczyniła się do upowszechnienia wiedzy o odkrytych przez Keplera prawach ruchu planet. Maria Kunic poprawiła napisane przez niego Tablice rudolfińskie oraz znacznie uprościła zaproponowane przez niego schematy obliczeniowe, m.in. odchodząc od wtedy nowatorskich, a więc i słabo rozumianych, logarytmów – opisują przedstawiciele świdnickiego magistratu.

Licząca 552 stron „Urania propitia”, została wydana w dwóch wersjach językowych − pierwsza część jest napisana po łacinie, druga po niemiecku. – Dzięki napisaniu pracy również w języku powszechnie zrozumiałym (zgodnie z dotychczasową tradycją dzieła naukowe pisano wyłącznie po łacinie), dzieło Marii Kunic stało się dostępne dla znacznie szerszego grona badaczy. Obie te cechy wyrażają zamysł autorki przedstawiony w samym tytule dzieła: „Urania propitia”, czyli astronomia przybliżona czytelnikowi, uczyniona zrozumiałą – tłumaczą urzędnicy.

Na zakup dzieła świdnickiej astronom przez Muzeum Dawnego Kupiectwa przeznaczono 36,6 tys. złotych z budżetu miasta.

Oficjalna prezentacja „Urania propitia” Marii Kunic odbędzie się w najbliższy wtorek, 7 stycznia o godzinie 12.00 w świdnickim muzeum.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułZbliża się Świdnicki Bieg Noworoczny – będą utrudnienia
Następny artykułNie rosły zbyt długo [FOTO]