Strona główna Bez kategorii Dobre notatki z lekcji kluczem do sukcesu ucznia!

Dobre notatki z lekcji kluczem do sukcesu ucznia!

0

Dobre notatki to skarb dla każdego ucznia. Zaczynamy tworzyć je już na początku naszych zmagań w szkole, a kończymy… w sumie nie kończymy. Na studiach i w późniejszej pracy nas na pewno ta kwestia nie ominie, a i w codziennym życiu się przyda. Tworzenie takich pomocy wcale nie jest łatwe i wymaga dużo zaangażowania. W szkole nikt nas nie uczy jak je prawidłowo robić. Opiera się to głównie na zapisywaniu wszystkich słów nauczyciela lub streszczaniu podręcznika. Jednak to nie o to w tym chodzi. Jednolicie zapisany tekst nie jest atrakcyjny. Często zawiera zbyt wiele informacji, a do tego tworzony jest w pośpiechu. Jak tworzyć atrakcyjne pomoce, które przydadzą się na lata?

Notowanie w tradycyjnej formie, czy na laptopie?
Jest to kwestia indywidualna, ponieważ musimy dobrać ją do naszych preferencji i sposobu uczenia się. Pisanie na laptopie wydaje się dużo szybsze i wygodniejsze, daje też możliwość edycji w dowolnym momencie. W ten sposób doskonale wpisuje się w obecne tendencje technologiczne i techniczne. Jednak według wszystkich badań, dla ucznia lepsze jest tworzenie notatek odręcznie. Czemu? Jest to spowodowane tym, że nasza ręka nie ma szans w wyścigu notowania w konkurencji z laptopem. Dlatego nie możemy przepisywać wszystkiego jak leci, tylko należy skupić się na najważniejszych treściach. Musimy wstępnie przetworzyć podane nowe informacje, zrozumieć i wyciągnąć z nich podstawowe punkty. Notatki powinny być streszczeniem lekcji, które zawsze możemy uzupełnić treściami z książek czy internetu. Nie zastępujmy kartki i długopisu laptopem, bo to nie zawsze przynosi ten sam efekt.

Koncentracja na najważniejszych treściach
Jeśli chcielibyśmy zapisać każde słowo wypowiedziane podczas lekcji przez nauczyciela byłoby to bez sensu. Zapewne to samo znajdziemy w podręczniku, więc po co tracić czas? Funkcją notatek jest to, żebyśmy skoncentrowali się na najważniejszych myślach, słowach. Nasze notatki powinny zawierać nazwiska, daty, tytuły, wzory, twierdzenia oraz takie informacje, z którymi stykamy się pierwszy raz, a wydają nam się istotne. Zapisywanie rzeczy, które już wiemy jest bez sensu. Marnujemy czas, kartkę, a także cel -notatki mają nas czegoś nauczyć, a nie powtarzać znajomą już nam wiedzę. Dla uczniów, jak i dla studentów bardzo ważną rolę pełnią skróty. Jeśli tempo lekcji jest zawrotne nie starajmy się zapisywać danego słowa w pełnej wersji, tylko je trochę skróćmy. Nie należy jednak przesadzać, pamiętajmy, że później musimy to jednak rozszyfrować.

Wygląd ma znaczenie
Wszyscy lubimy estetykę, wybieramy i otaczamy się rzeczami, które są ładne. To samo tyczy się notatek. Im są ładniejsze, staranniejsze i dobrane do naszych preferencji, tym lepiej. Chyba nikt nie lubi uczyć się z zeszytu, wypełnionego w każdej linijce monotonnym tekstem. Dlatego nie róbmy tego. Zacznijmy od stworzenia planu na zapisanie nowych treści: podpunkty, mapy myśli, pytania i odpowiedzi. Dobrze jest dodać trochę urozmaiceń, stosujmy schematy, rysunki, a także podkreślenia i kolory. Wszystko wedle gustu i upodobań. To są nasze notatki, więc mamy zrobić je po swojemu. Postarajmy się, żeby były ładne, przejrzyste i staranne, a będzie to doskonałym powodem, żeby do nich powrócić, zarówno dla ucznia, jak i studenta czy osoby pracującej.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Dlaucznia.pl

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDlaczego kwasy Omega-3 i Omega-6 są tak ważne dla dzieci?
Następny artykułWzięły udział w meczu Ligi Siatkówki Kobiet! [FOTO]