Strona główna Wydarzenia Dla kogo przeznaczony jest implant ślimakowy? Czy to urządzenie rozwiąże Twoje problemy...

Dla kogo przeznaczony jest implant ślimakowy? Czy to urządzenie rozwiąże Twoje problemy ze słuchem?

0

Implanty słuchowe to zaawansowane technologicznie urządzenia, które pozwalają słyszeć nawet osobom cierpiącym na głęboki niedosłuch. Operacje wszczepienia implantu ślimakowego są w Polsce finansowane w 100% przez NFZ, bez względu na wiek Pacjenta. W przypadku leczenia głuchoty u dzieci zalecane jest jak najszybsze przeprowadzenie operacji, ponieważ możliwość słyszenia odgrywa ogromną rolę w nauce mówienia.

Leczenie słuchu. Czym się różni aparat słuchowy od implantu?
Niewielki ubytek słuchu, który jest spowodowany m.in. naturalnymi procesami starzenia się organizmu można zniwelować poprzez noszenie odpowiednio dopasowanego aparatu słuchowego.  Aparat ma za zadanie wzmocnić sygnały płynące z zewnątrz, tym samym poprawić jakość słyszenia. Natomiast implanty słuchowe, w tym implanty ślimakowe są znacznie bardziej zaawansowane i stosowane w leczeniu głuchoty i głębokiego niedosłuchu, czyli wtedy kiedy aparat słuchowy to za mało.

Leczenie niedosłuchu, czyli jak działa implant ślimakowy
Implant ślimakowy przekształca wychwycone z otoczenia dźwięki w impuls elektryczny i przekazuje je bezpośrednio do nerwu słuchowego. Dzięki temu urządzeniu bodziec dźwiękowy jest w stanie „ominąć” niepoprawnie działające struktury w uchu, a Pacjenci mogą cieszyć się światem pełnym dźwięków. Implant ślimakowy składa się z części zewnętrznej oraz wewnętrznej. Na część zewnętrzną składają się:

  • procesor mowy z mikrofonem, który ma za zadanie wyłapywać dźwięki z otoczenia, a następnie przekształcać je w impuls elektryczny,
  • cewka, za pomocą której bodziec elektryczny przekazywany jest do implantu. Tam dochodzi do elektrycznej stymulacji nerwu słuchowego Pacjenta, dzięki temu możliwe jest słyszenie.

Część wewnętrzna implantu ślimakowego to odbiornik oraz stymulator wyposażony w wiązkę elektrod, które są wprowadzane bezpośrednio do ślimaka ucha wewnętrznego.

Leczenie głuchoty i głębokiego niedosłuchu
Aby zakwalifikować się do zabiegu wszczepienia implantu ślimakowego niezbędne jest potwierdzenie, przez lekarza specjalistę (np. audiologa) problemów ze słuchem. Następnie w wybranej placówce ustala się termin operacji. Po zabiegu konieczne jest odpowiednie ustawienie procesora dźwięku, a także późniejsza rehabilitacja. Tylko pełne zaangażowanie Pacjenta w pracę ze specjalistami w okresie pooperacyjnym daje możliwość uzyskania satysfakcjonujących efektów. Dzięki operacji wszczepienia implantu słuchowego wiele osób odzyskuje słuch.

Kto może korzystać z implantów ślimakowych?
Implanty ślimakowe przeznaczone są dla:

  • dorosłych cierpiących z powodu głębokiego niedosłuchu zmysłowo-nerwowego,
  • osób, u których aparat słuchowy nie spełnia powierzonych mu funkcji,
  • dzieci, u których stwierdzono głuchotę lub znaczny ubytek słuchu, w jednym lub obydwu uszach.

Implanty słuchowe – Medicus Care
Marka Medicus Care od 1999 roku jest jedynym dystrybutorem implantów słuchowych marki Cochlear w Polsce. To światowy lider w produkcji nowoczesnych i niezawodnych elektronicznych protez słuchu. Dzięki pomocy specjalistów z Medicus Care do świata dźwięków powróciło już 5 000 osób, które znajdują się pod ich stałą opieką.

Źródło: Medicus – Specjalistyczne Centrum Medyczne z Wrocławia

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPożegnają 21-letnią Kaję. Jej los poruszył wielu mieszkańców powiatu
Następny artykułMalik szuka nowego domu