Strona główna 0_Slider Co dalej z remontem basenu letniego? Wciąż nie wybrano wykonawcy prac

Co dalej z remontem basenu letniego? Wciąż nie wybrano wykonawcy prac

8

Pięć firm stanęło do przetargu na wykonanie modernizacji letniego kąpieliska przy ulicy Śląskiej. Zamówienie ogłoszone przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wciąż nie zostało rozstrzygnięte. Powinno to nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Ogłoszenie czwartego już przetargu na wykonanie przebudowy kąpieliska nastąpiło 11 października 2019 roku. Poprzednie trzy zamówienia były unieważniane – najpierw z powodu problemów z dokumentacją przetargową, później z uwagi na zbyt wygórowaną cenę zaproponowaną przez jedynego chętnego wykonawcę, a poprzednio przez zupełny brak złożonych ofert.

Do najnowszego zamówieniu na przebudowę wodnego kompleksu zgłosiło się pięć firm. Najniższą cenę zaproponowała firma MTM Budownictwo z Tarnowa, która jest gotowa zrealizować inwestycję za 35 mln 466 tys. złotych, najwyższą – spółka Strabag z ofertą opiewającą na 39 mln 940 tys. złotych. Oferty złożone w przetargu zostały otwarte 26 listopada 2019 roku. Od tego czasu ŚPWiK nie podjęło decyzji w sprawie wyboru jednej z nich. Zgodnie z warunkami zamówienia, każda ze złożonych ofert musi zachować ważność do 24 stycznia 2020 roku. To najpóźniej wtedy powinien nastąpić wybór jednej z firm.

Jeżeli tak się stanie, wybrany wykonawca będzie miał czas do 10 stycznia 2023 roku by zmodernizować kąpielisko. ŚPWiK planuje przeznaczyć na inwestycję blisko 40 mln 713 tys. złotych. – Szczegóły na temat finansowania przebudowy basenów letnich podamy po wyborze oferty – zaznacza Jacek Sochacki, prezes ŚPWiK. W ramach przebudowy przewidziano szereg zmian, które wyliczono w koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dołączonej do zamówienia:

W północnej części opracowania planuje się lokalizację wydzielonej niskim ogrodzeniem części rekreacyjnej, w skład której wchodzić będą baseny sportowe, rekreacyjne, brodzik, wodny plac zabaw, zjeżdżalnie, tarasy wypoczynkowe oraz wieżę ratowników. Projektowane niecki ze stali nierdzewnej oraz wodny plac zabaw wkomponowane będą w istniejące niecki żelbetowe. Pomiędzy nieckami projektuje się tarasy wypoczynkowe zacieniane przez żagle solarne. Przestrzeń pod tarasami planuje się pogłębić i przeznaczyć na zbiorniki przelewowe i komory pomp. Wokół basenów i tarasów wypoczynkowych planuje się budowę nowych plaż o nawierzchni syntetycznej wraz z elementami towarzyszącymi tj. brodziki (nogomyje) z prysznicami, ławki, siedziska, oprawy oświetleniowe.

W pobliżu wydzielonej części basenowej, na terenie trawiastym projektuje się przebieralnie z prysznicami. Po wschodniej części basenów planuje się budowę nowych trybun, ukształtowanych na istniejącej skarpie oraz zacienionych altan wypoczynkowych.

W północnym narożniku terenu opracowania planuje się lokalizację plaży piaszczystej wygrodzonej niskim ogrodzeniem oraz wysokimi trawami.

Świdnicka spółka wodociągowa poniosła dotychczas spore koszty w związku z realizacją powierzonego zadania przebudowy i administrowania basenami. Według danych przekazanych przez ŚPWiK w 2017 roku było to ponad 347 tys. złotych brutto, w 2018 roku – blisko 395 tys. złotych brutto, a w 2019 roku (od 1 stycznia do 31 maja) – 104,5 tys. złotych brutto. W sumie 846 689,07 złotych. Doliczyć do tego należy także wydatki poniesione przez miasto w związku z przygotowanym za 116 tys. złotych projektem biura Archiprojekt Włodzimierza Banasia, do którego w pierwszym z ogłoszonych przetargów wykonawcy zgłosili aż 176 pytań, na które ŚPWiK nie skończyło nawet odpowiadać. To właśnie wtedy zapadła pierwsza decyzja o unieważnieniu postępowania i opracowaniu nowych założeń projektowych przez samych pracowników spółki.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKarambol na placu św. Małgorzaty [FOTO]
Następny artykułPodsumowali znakomity 2019 rok [FOTO]