Strona główna 0_Slider Był poczytalny i nie miał skłonności pedofilskich. Lew-Starowicz i psychiatrzy wydali opinię...

Był poczytalny i nie miał skłonności pedofilskich. Lew-Starowicz i psychiatrzy wydali opinię w sprawie zabójcy Kristiny z Mrowin

2

Jakub A. będzie za swoje czyny odpowiadał przed sądem. Są dwie opinie psychologów i seksuologa, dotyczące poczytalności młodego mężczyzny i jego preferencji seksualnych.

– Profesor Zbigniew Lew-Starowicz, który wykonywał na zlecenie świdnickiej Prokuratury Okręgowej opinię w sprawie preferencji seksualnych podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin stwierdził, że Jakub A. nie miał zaburzeń – informuje Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy świdnickiej Prokuratury Okręgowej. Gotowa jest także opinia, przygotowana przez dwóch psychiatrów, w tym doktora Jerzego Pobocha, oraz psychologa. – Jakub A. był poczytalny w chwili podżegania do zabójstwa, zabójstwa oraz obecnie jest poczytalny – mówi rzecznik prokuratury.

Nadal nie ma pewności, jakie motywy kierowały Jakubem A. To pozostaje przedmiotem badań biegłych z krakowskiego Instytutu im. Jana Sehna. Biegli z zakresu informatyki przygotowują opinię dotyczące zawartości telefonu, laptopa i pendriva, należących do Jakuba A.

Przypomnijmy, do zabójstwa 10-letniej Kristiny doszło 13 czerwca. Po zakończonych zajęciach szkolnych dziewczynka nie wróciła do domu. Rodzina zgłosiła policji jej zaginięcie i przystąpiła do poszukiwań, do których następnie włączyła się lokalna społeczność, strażacy i policjanci. Wieczorem w lesie między Imbramowicami a Pożarzyskiem przypadkowa osoba odnalazł ciało dziecka. Jak wykazała sekcja zwłok przeprowadzona na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-latki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzewany o dokonanie zbrodni 22-latek został zatrzymany 16 czerwca na wrocławskich Partynicach. – Postawiono mu dwa zarzuty: pierwszy to zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, skumulowane ze znieważeniem zwłok, natomiast drugi zarzut to jest podżeganie we wcześniejszym okresie innej osoby do udziału lub współudziału w tym zabójstwie – wyliczał 18 czerwca Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Jakub A. został tymczasowo aresztowany, a także otrzymał status więźnia niebezpiecznego, został odizolowany od reszty więźniów i znajduje się w jednoosobowej, monitorowanej przez całą dobę celi.

W grudniu sąd przedłużył areszt do 12 marca 2020 roku.

/asz, mn/

Poprzedni artykułCzy studiowanie dwóch kierunków jednocześnie ma sens?
Następny artykułIdealna szafa zaczyna się od dobrze skrojonego płaszcza