Strona główna Bez kategorii Czy studiowanie dwóch kierunków jednocześnie ma sens?

Czy studiowanie dwóch kierunków jednocześnie ma sens?

0

Po zdanej maturze większość młodych ludzi decyduje się na pójście na studia. W teorii brzmi to jako oczywistość, jednak rzeczywistość może być bardziej skomplikowana. Oferta edukacyjna w województwie lubelskim oferuje setki kierunków studiów, a wybór tego właściwego wcale nie jest taki prosty. Jak wybrać taki po którym znajdziemy dobrze płatną pracę, a jednocześnie będziemy robić to co chcemy? Na rynku pracy jest ciężko, wiele osób po studiach nie znajduje pracy w swoim zawodzie. Taka sytuacja powoduje, że część młodych osób decyduje się na studiowanie dwóch kierunków jednocześnie, aby zwiększyć swoje szanse. Czy warto?

Przemyślana decyzja to podstawa
Pomysł jest naprawdę dobry, jednak trzeba się nad nim porządnie zastanowić. To nie może być pochopna decyzja, ponieważ będziemy się z nią zmagać nie przez następny miesiąc, tylko przez lata. Taka opcja otwiera przed nami na pewno wielkie możliwości, fajnie mieć dwa dyplomy, podczas, gdy nasi rówieśnicy kończą z jednym. Na pewno korzystniej przedstawia nas to w oczach pracodawcy, ponieważ nie dość, że zdobyliśmy dwa razy więcej wiedzy to jeszcze jest to dowód jak dobrze jesteśmy zorganizowani. Pogodzenie ze sobą dwóch kierunków studiów nie jest łatwe, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować, a także przeanalizować czy jest to w ogóle możliwe. Należy zaznajomić się z planami zajęć dwóch kierunków i rozplanować je czasowo. Jeśli oba kierunki są na tym samym wydziale to będzie nam prościej. Jeśli jednak na różnych musimy wziąć pod uwagę czas potrzebny na dojazd. Niestety teleportacja nie istnieje, a w tym przypadku by się przydała.

Planuj i ustalaj priorytety
Studiowanie dwóch kierunków na raz to prawdziwy wyczyn, jest to bowiem dwa razy więcej obowiązków w jednym czasie. Nie jest to opcja dla każdego, ponieważ wymaga wielu poświęceń i ciężkiej pracy. Czasami jednak warto zaryzykować. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja, a także nieustanne wybieranie priorytetów. Przed rozpoczęciem roku dobrze jest usiąść nad kalendarzem i wszystko odpowiednio zaplanować, nawet jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z żadnego planera. Po nałożeniu na siebie planów może okazać się, że poszczególne zajęcia odbywają się w tym samym czasie. Musimy więc wybrać które są ważniejsze, a które możemy zaliczyć w innym terminie. Wszystkie te decyzje muszą być podparte zgodą wykładowców, z którymi należy skonsultować ewentualne zmiany. Pamiętajmy również, że wybierając taką opcję bierzemy na siebie podwójną sesję. Warto zainteresować się tym znacznie wcześniej, aby rozłożyć egzaminy w czasie i odpowiednio się do nich przygotować. Taki tryb studiowania na pewno nauczy nas organizacji czasu i zarządzania. Każdy dobry manager czy kierownik musi je posiadać. Czyżby była to dobra wróżba?

Nie przejmuj się i wyluzuj
Jeśli podjęliśmy taką decyzję, bądźmy konsekwentni. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Studiowanie jednego kierunku jest wyczynem, a co dopiero dwóch. Musimy patrzeć przede wszystkim na siebie. Nasze oceny mogą być niższe od naszych rówieśników, którzy cały swój czas poświęcają na tylko jeden kierunek. Może zdarzyć się nawet tak, że jakiegoś przedmiotu nie zdamy i czekać nas będzie poprawka. No i co z tego? Przecież są drugie terminy! Nie jesteśmy robotami, nie jesteśmy w stanie cały czas pracować na pełnych obrotach. Może nam coś nie wyjść, mamy do tego pełne prawo. Ważne, żeby się tym nie przejmować i wytrwale dążyć do określonego celu. Jest to bardzo ciężki okres, często poświęcamy na to cały swój czas wolny, jednak widok podwójnego dyplomu z naszym nazwiskiem powinien to wszystko wynagrodzić.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł5 trendów na nadchodzącą wiosnę!
Następny artykułBył poczytalny i nie miał skłonności pedofilskich. Lew-Starowicz i psychiatrzy wydali opinię w sprawie zabójcy Kristiny z Mrowin