Strona główna 0_Slider Bałagan z oznakowaniem na Grodzkiej. Kierowcy zdezorientowani, straż miejska wlepia mandaty

Bałagan z oznakowaniem na Grodzkiej. Kierowcy zdezorientowani, straż miejska wlepia mandaty

15

Zobacz wpis

Kilka dni temu po remoncie ul. Franciszkańskiej i fragmentu ul. Grodzkiej, pojawiło się nowe oznakowanie postoju wzdłuż Grodzkiej. Dzisiaj rano kilku kierowców za wycieraczką zastało wezwanie do Straży Miejskiej w związku z wykroczeniem. Z jakim? – pytali zdumieni.

Na ulicy pojawiły się brawurowo wymalowane ukośnie białą farbą trzy koperty. Jeszcze w poniedziałek były uzupełnione znakiem pionowym z tabliczką wyraźnie wskazującą, że to miejsca dla osób niepełnosprawnych (choć na tabliczce wskazano tylko przeznaczenie dla osób niepełnosprawnych dwóch miejsc):

Zdjęcie wykonane 21.01.2020

Wczoraj stary znak zniknął i pojawił się nowy, tym razem z tabliczką „dla posiadaczy karty parkingowej”. Ani na jezdni, ani przy znaku pionowym nie ma żadnej bezpośredniej wzmianki czy symbolu osób niepełnosprawnych.

Zdjęcie wykonane 29.01.2020

Zaskoczone wezwaniami do Straży Miejskiej osoby pytały, o jakie wykroczenie chodzi, skoro mają wykupioną kartę na postój w strefie płatnego parkowania? Dyskusja o znaczeniu napisu pojawiła się również w komentarzach na portalu społecznościowym.3 miejsca dla osób które mają kartę parkingową (np. mieszkańcy kamienicy) lub inne osoby które maja abonament parkingowy. Czyli ja nie mogę tam stać – napisała jedna z internautek.

Jedna z kierujących została dzisiaj ukarana mandatem za postój w tym miejscu. – Skąd miała wiedzieć, że to miejsce dla niepełnosprawnych – pyta świdniczanin. Zresztą za zajecie miejsca dla osoby niepełnosprawnej nie została ukarana, tylko za zajęcie koperty.

Na mocy nowego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2015 roku oraz wcześniejszych przepisów z 2003 roku miejsce dla samochodów osób niepełnosprawnych wyznaczają znaki pionowe D-18a oraz T-29, a także poziome P-24 (symbol wózka inwalidzkiego) oraz P-18, czyli znak postoju, koperta, najlepiej niebieska. Żadnego z tych znaków na ul. Grodzkiej (oprócz D-18a) na ul. Grodzkiej nie ma.

Miejsca zostały wyznaczone podobnie jak np. miejsca zarezerwowane dla Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Tam jednak tabliczka wyraźnie wskazuje, dla kogo są przeznaczone. W przypadku określenia „karta parkingowa” jednoznaczności nie ma.

Jeżeli faktycznie napis „miejsce dla posiadaczy karty parkingowej” dotyczy osób niepełnosprawnych, dlaczego brakuje wyraźnego wskazania, że właśnie o nie chodzi? Czy  taki „wybieg” zamiast oznaczenia miejsca dla osób niepełnosprawnych zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra infrastruktury może być stosowany?

O wyjaśnienia zwróciliśmy się do świdnickiej straży miejskiej, Ministerstwa Infrastruktury oraz Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Do tematu wrócimy.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułJarzębinowa i Wrzosowa do remontu
Następny artykułZa zbyt szybką jazdę przesiądą się na fotel pasażera. Rekordzista pędził 125 km/h