Strona główna 0_Slider Znaki i monitoring na straży drugiego wjazdu na Rynek. Ma służyć tylko...

Znaki i monitoring na straży drugiego wjazdu na Rynek. Ma służyć tylko służbom

9

Wraz z zakończeniem remontu ulicy Franciszkańskiej, służby ratunkowe będą mogły korzystać z alternatywnego wjazdu na świdnicki Rynek. Taką decyzję podjęto w następstwie kwietniowego wypadku z udziałem karetki pogotowia, która rozbiła się na wysuwanym słupku znajdującym się na wjeździe od strony ulicy Kotlarskiej, a także dyskusji dotyczącej wprowadzenia innego rozwiązania ograniczającego wjazd na główny plac miasta.

Zainstalowany od strony ulicy Kotlarskiej wysuwany ogranicznik ma zatrzymywać samochody, których właściciele nie mają zezwolenia na wjazd na Rynek. Słupek systematycznie jest uszkadzany przez zmotoryzowanych, którzy nie znają sposobu funkcjonowania przeszkody. Każdy wjazd “na drugiego” kończy się bolesnym hamowaniem. W przeszłości zdarzały się incydenty z udziałem policyjnego radiowozu oraz furgonu bankowego, a 19 kwietnia doszło do wypadku z udziałem karetki pogotowia, która jechała na Rynek w związku z zasłabnięciem kobiety. W wyniku zderzenia ambulans został poważnie uszkodzony, a ratownicy musieli udać się na interwencję pieszo. Karetka została wyłączona z użytkowania, a koszt naprawy oszacowano na 30 tys. złotych.

Po tym zdarzeniu rozgorzała dyskusja w sprawie likwidacji słupka lub zastąpienia go innym rozwiązaniem. Decyzją prezydent Świdnicy zapora ustawiona od strony ulicy Kotlarskiej pozostanie na swoim miejscu, zaś służby ratunkowe będą mogły korzystać z alternatywnego wjazdu na Rynek – od strony ulic Franciszkańskiej i Grodzkiej. Tam z kolei żadnego wysuwanego ogranicznika nie będzie. Zamiast tego będą znaki, których przestrzegania będzie pilnować kamera miejskiego monitoringu.

Organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic: Franciszkańska/Grodzka/Rynek będzie pozbawiona słupków blokujących przejazd, ale będzie posiadała trzy elementy wyznaczające sposób jazdy: od ul. Franciszkańskiej znak drogowy C-2 (nakaz jazdy w prawo, za znakiem), na wjeździe do Rynku znak drogowy B-2 (zakaz wjazdu), obszar skrzyżowania. Te trzy elementy nakazują jechać z ul. Franciszkańskiej w ul. Grodzką, zabraniają wjazdu do Rynku, oraz zabraniają parkowania w obrębie skrzyżowania – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Kontrola przestrzegania zachowania kierujących polegać będzie na stałym monitoringu i egzekucji w przypadku wykroczenia (lub jednocześnie dwóch, a nawet trzech wykroczeń). Wszelkie pojazdy służb ratunkowych będące w akcji (używające odpowiednich sygnałów świetlnych i dźwiękowych) mają prawo lekceważyć istniejącą organizację ruchu (pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności) – dodaje Dzwonkowska.

Michał Nadolski
[email protected]