Strona główna 0_Slider Wymachiwał tęczową flagą i krzyczał „Bóg honor Ojczyzna” podczas mszy w katedrze....

Wymachiwał tęczową flagą i krzyczał „Bóg honor Ojczyzna” podczas mszy w katedrze. Jest akt oskarżenia

11

Mężczyzna i dwie kobiety odpowiedzą za zakłócenie mszy w świdnickiej katedrze. Prokuratura uznała, że czyn miał charakter chuligański i nie był inspirowany żadną ideologią. Akt oskarżenia właśnie trafił do sądu.

15 września 2019 roku cztery osoby weszły do katedry podczas odprawianej o godzinie 9.00 mszy. – Mężczyzna wyciągnął tęczową flagę, zaczął nią wymachiwać i krzyczeć „Bóg honor Ojczyzna” oraz „polski Kościół dla Polaków”, jedna z kobiet włączyła sprzęt nagłaśniający i zaczęła śpiewać „Abba Ojcze”, a trzecia rozpychała się w tłumie wiernych, żądając, by opuścili kościół – opisuje prokurator rejonowy Marek Rusin. Przebieg zdarzeń udało się ustalić dzięki zeznaniom świadków, oskarżonych i zapisom z monitoringu. Jak się okazało, 24-letni Tomasz P. przyjechał do Świdnicy w sobotę i wspólnie z 43-letnią Anną K. i 49-letnią Edytą S. pił alkohol. O 4.00 cała grupa została przyłapana z alkoholem przez Straż Miejską na placu św.Małgorzaty. Pouczenie nie pomogło, o 5.00 rano funkcjonariusze wystawili mandaty karne. Kilka godzin później towarzystwo postanowiło pójść do kościoła. – Tomasz P. odłączył się i wrócił do domu, gdzie z plecaka wyjął kupioną wcześniej w internecie tęczową flagę. Po chwili wspólnie z kobietami wszedł do katedry. Nigdzie po drodze flagą nie wymachiwał  – mówi prokurator.

Wierni błyskawicznie zareagowali i wyprowadzili wszystkie osoby z kościoła oraz wezwali policję. W grupie zatrzymanych była jeszcze jedna kobieta. – Adrianna S. nie włączyła się do zakłócania przebiegu mszy, ponadto okazało się, że jest osobą chorą. Wobec niej postępowanie zostało umorzone – dodaje Marek Rusin.

Tomasz P. i jego dwie koleżanki w chwili popełnienia czynu byli pijani. Mężczyzna miał 2,4 promila alkoholu, Anna K. 1,8, Edyta S. 1,6 promila. – Nie potrafili wytłumaczyć motywów swojego działania. Przekonywali, że są chrześcijanami, osobami wierzącymi i bardzo im wstyd. Tomasz P. zapewniał, że nie był przez nikogo inspirowany, a swoje zachowanie tłumaczył tylko wypitym w nadmiarze alkoholem – mów prokurator rejonowy.

Tuż po mszy ksiądz Marcin Krzysztof Januszkiewicz na twitterze napisał #Tęczowiterroryści z pod znaku #LGBT wtargnęli do świątyni i wnosząc tęczową szmatę próbowali zakłócić liturgię”. Po śledztwie prokuratura nie znalazła żadnych podstaw, by stwierdzić, że zakłócenie mszy świętej miało podstawy ideologiczne i było inspirowane z zewnątrz. – Mężczyzna i dwie kobiety usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa złośliwego zakłócenia mszy św. w warunkach występku chuligańskiego – informuje prokurator Rusin. Za ten czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułŚwiąteczne śpiewanie w III LO [FOTO]
Następny artykułKwas masłowy rozlany w kamienicy przy Grodzkiej [FOTO]