Strona główna 0_Slider Wybrali nowego dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa. Stawia na modernizację i multimedialne ekspozycje

Wybrali nowego dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa. Stawia na modernizację i multimedialne ekspozycje

9

Dobiesław Karst będzie nowym dyrektorem Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Swoją pracę rozpocznie 1 stycznia 2020 roku, zastępując na stanowisku dyrektora Wiesława Rośkowicza.

Nowego szefa świdnickiego muzeum wybrano na drodze konkursu. Komisja konkursowa jednomyślnie rekomendowała kandydaturę Karsta na stanowisko dyrektora. Wybór ten został zatwierdzony przez prezydent Świdnicy. Powołanie na stanowisko dyrektora muzeum nastąpi po otrzymaniu opinii stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez placówkę.

Dobiesław Karst posiada dziewiętnastoletnie doświadczenie zawodowe. W Muzeum Dawnego Kupiectwa pracuje od listopada 2000 roku. Ukończył studia wyższe magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku archeologia, uzyskał także tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie archeologii.

W przedstawionej koncepcji pracy Muzeum Dawnego Kupiectwa nowy dyrektor zwraca uwagę na działania związane z promocją instytucji, nieustanny jej rozwój, czyli dostosowanie oferty i sposób prezentowania eksponatów do wymagań współczesnego odbiorcy z wykorzystaniem możliwości technicznych. – Moim celem jest otwarcie muzeum na turystów z zagranicy. Priorytetem jest uzupełnienie systemów audioguide w język angielski i niemiecki. Konieczne jest także wyposażenie ekspozycji w systemy multimedialne, które w postaci wyświetlanych rekonstrukcji cyfrowych, bądź filmów ukazywałyby sceny kupieckie lub zdarzenia z przeszłości Świdnicy. Chciałbym do nagrania tych multimediów zaangażować świdniczan oraz pracowników miejskich instytucji kultury – mówi Dobiesław Karst.

Wśród celów nowego dyrektora znalazło się także pozyskiwanie środków zewnętrznych, pochodzących m.in. z programów ogólnopolskich skierowanych do instytucji kultury, dotacji unijnych, czy też z fundacji, na realizację wyznaczonych celów. – Zamierzam przeprowadzić modernizację muzeum i w tym celu starać się o dofinansowanie tego zadania m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Modernizację stałych ekspozycji można także wesprzeć funduszami z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy tez z różnych fundacji np. Santander z programu „Tu mieszkam, tu zmieniam” – dodaje Dobiesław Karst.

Nowy dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa zostanie powołany na okres 3 lat.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidnica rozbłysła świątecznie
Następny artykułFantastyczny szlagier dwóch niepokonanych zespołów!