Strona główna 0_Slider ŚPWiK nie może ukrywać, komu zapłaciło za przygotowanie przetargów

ŚPWiK nie może ukrywać, komu zapłaciło za przygotowanie przetargów

26

Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie może przed opinią publiczną ukrywać, komu zostało powierzone przygotowanie przetargów w sprawie przebudowy basenu letniego przy ulicy Śląskiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację redakcji Swidnica24.pl.

Przypomnijmy. Od 2017 roku Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji próbuje wykonać powierzoną mu przez miasto przebudowę założenia basenowego przy ulicy Śląskiej. Do połowy 2019 podejmowane działania, w tym usługi doradcze i przygotowanie dokumentacji przetargowej, pochłonęły 846 689,07 złotych. Cztery umowy zlecenia z tego okresu dotyczą opracowania dokumentacji przetargowej na przebudowę basenu odkrytego oraz kolejnych zmian w przetargach. Pierwsza została zawarta 31 stycznia 2017 roku. Ostatnie zlecenie pochodzi z 29.11.2018 roku. W sumie ŚPWiK ogłosiła do połowy 2019 roku trzy przetargi, które nie przyniosły żadnego efektu. Za przygotowanie postępowań ŚPWiK (a w efekcie podatnicy, bowiem spółka otrzymuje rekompensatę z budżetu miasta za wszystkie poniesione koszty przy tej inwestycji) zapłaciło jednej osobie 48 tysięcy złotych. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, była to wysoko postawiona urzędniczka w świdnickim urzędzie miejskim, blisko związana z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską. Nie są jasne zasady jej wyboru, ŚPWiK nie zlecił zadania w oparciu o konkurs ofert. – Ze względu na małą kwotę i pośpiech zastosowano procedurę zamówienia z wolnej ręki odnośnie przygotowania przetargu na remont basenu – tłumaczył pół roku temu prezes ŚPWiK Jacek Sochacki (przypomnijmy, że chodziło wówczas o inwestycję, której wartość szacowano na ponad 20 milionów złotych; obecnie mowa jest o blisko 40 milionach złotych). Jednocześnie szef miejskiej spółki odmówił redakcji Swidnica24.pl podania nazwiska osoby, która wykonała 4 zlecenia związane z przygotowaniem nieudanych przetargów, powołując się na ochronę danych osobowych.

Odmowę zaskarżyliśmy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, powołując się na kilka argumentów, w tym jeden najważniejszy: przebudowa basenu została powierzona przez podmiot publiczny, czyli przez  Miasto Świdnica, podmiotowi publicznemu czyli spółce, której miasto jest 100% właścicielem, na zadanie o charakterze publicznym, opłacanym ze środków publicznych. W tej sytuacji odmowa naruszyła w naszej opinii prawo do informacji publicznej. Celem ustawy o dostępie do informacji publicznej jest zagwarantowanie transparentności działań podmiotów wykonujących zadania publiczne. Sąd przyznał rację redakcji Swidnica24.pl i zobowiązał ŚPWiK do rozpoznania wniosku z 12 lipca 2019 roku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w uzasadnieniu przywołał m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (IOSK 190/12), który stwierdził, że w pewnych sytuacjach dane osobowe powinny być udostępniane i nie narusza to prawa do prywatności. Według tego sądu ujawnienie imion i nazwisk osób zawierających umowy cywilno-prawne z jednostką samorządu terytorialnego nie narusza prawa do prywatności tych osób. Osoby zawierające umowy z takimi podmiotami muszą się liczyć, że ich dane nie będą anonimizowane. W głosie do powyższego wyroku S.Gajewski i A.Jakubowski stwierdzają, że ochrona do prywatności „nie obejmuje działalności publicznej osoby ani też sfery działań i zachowań, które ogólnie są podejmowane jako osobiste lub prywatne, jeżeli te zachowania wiążą się ściśle z działalnością publiczną. Fakt, że działalność ta jest wykonywana na podstawie umowy cywilnoprawnej pozostaje całkowicie bez znaczenia.”

Wyrok WSA we Wrocławiu nie jest prawomocny. Oczekujemy jednak, że ŚPWiK zastosuje się do rozstrzygnięcia i ujawni, komu powierzyło zadania, za które podatnicy zapłacili 48 tysięcy złotych.

Jednocześnie redakcja Swidnica24.pl wystosowała kolejne pytania, dotyczące kosztów i osoby wykonującej zlecenie przy przygotowaniu czwartego przetargu na przebudowę basenu, który został ogłoszony 11 października 2019 roku.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułSzare Wilki lepsze od Miedziowych
Następny artykułFantastyczny weekend w wykonaniu młodych drużyn Polonii