Strona główna 0_Slider Setki opon, tony gruzu

Setki opon, tony gruzu [FOTO]

6

Widziałem już wiele, ale to był szok – mówi Waldemar Woźniak z Pszenna, który od roku każdą wolną chwilę poświęca na sprzątanie lasów, brzegów rzek i przydrożnych rowów w gminach Świdnica i Marcinowice. Nieopodal miejscowości Kątki odkrył składowisko opon, rozebranych samochodów i poremontowego gruzu.

Waldemar Woźniak za swoją bezinteresowną działalność słyszy wiele słów pochwały, odbiera liczne dyplomy. Wolałby jednak, żeby ludzie po prostu przestali śmiecić. – Nad rzeką Piławą w drodze na Jakubów sprzątam systematycznie i ciągle ktoś tam wyrzuca jak nie worki ze śmieciami, to puszki, butelki, kartony po jedzeniu – wylicza. Trudno oszacować, ile ton odpadów udało mu się już zebrać i dzięki wsparciu gmin oraz Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego przekazać do utylizacji i na legalne składowiska. Licznik nadal bije.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia społecznik z Pszenna natknął się na kolejne nielegalne śmietnisko niedaleko miejscowości Kątki. – Złapałem się za głowę! Tylu zużytych opon na raz w jednym miejscu jeszcze nie widziałem – opowiada wstrząśnięty i dodaje, że to miejsce, w które trudno byłoby dotrzeć komuś, kto nie zna tych okolic. Najprawdopodobniej odpady wyrzuciła osoba z okolicy. Sprawa została zgłoszona na komisariacie w Marcinowicach. Waldemar Woźniak zapowiada, że gdy tylko policjanci zakończą swoje czynności, uprzątnie teren.

Podobnie jak w całek Polsce, również w gminie Marcinowice jest miejsce, gdzie legalnie można oddać każdy rodzaj odpadów. Jedynym warunkiem jest niezaleganie z opłatą śmieciową, która jest obowiązkowa zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Gruz, opony, meble można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, który mieści się na terenie ZUWIK Sp. z o.o., ul. Tuwima 25, 58-124 Marcinowice. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 8.30 oraz 14.00 – 15.00, a także w trzecią sobotę miesiąca od godz. 9.00 do 12.00.

Do PSZOK Marcinowice można oddawać:

a) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz świetlówki – w każdej ilości,

b) zużyte baterie i akumulatory – w każdej ilości,

c) zużyte chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach – w każdej ilości,

d) opakowania po środkach ochrony roślin oraz nawozach – w każdej ilości,

e) odpady budowlane i rozbiórkowe – miesięcznie w ilości do 350 kg,

f) meble i inne odpady wielkogabarytowe – miesięcznie w ilości do 350 kg,

g) zużyte opony – rocznie w ilości do 20 sztuk,

h) papier i tektura, w tym opakowania z papieru, makulatury i tektury – w każdej ilości,

i) opakowania z metali – w każdej ilości,

j) tworzywa sztuczne – w każdej ilości,

k) szkło, w tym opakowania ze szkła – w każdej ilości,

l) opakowania wielomateriałowe – w każdej ilości,

m) odpady zielone – w każdej ilości,

n) odpady kuchenne ulegające biodegradacji – w każdej ilości,

o) odzież i tekstylia – w każdej ilości,

p) materiały izolacyjne – w każdej ilości.

W przypadku konieczności pozbycia się np. większej ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych należy indywidualnie zamówić sobie kontener za pośrednictwem firmy odbierającej odpady.

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Równa
Następny artykułOd sylwestra do Nowego Roku z Muzeum Kolejnictwa