Strona główna 0_Slider Rozpoczynają budowę pomnika żołnierzy wyklętych

Rozpoczynają budowę pomnika żołnierzy wyklętych

69

Od 2016 roku rondo przy ulicy Śląskiej nosi nazwę Żołnierzy Wyklętych. Nieopodal, przy wejściu do Parku Centralnego ma stanąć pomnik upamiętniający członków zbrojnego podziemia. Dzisiaj rozpoczęły się przygotowania do montażu.

 

Budowa pomnika jest jednym z głównych celów stowarzyszenia, które postawiło sobie za zadanie m.in. promowanie i kultywowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie miasta Świdnicy i jego okolic – informują Tadeusz Grabowski i Robert Biedka ze Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Żołnierze Wyklęci to członkowie zbrojnego podziemia, którzy przeciwstawili się sowietyzacji Polski. Ze szczątkowych informacji wiemy, że ich działania objęły także powiat świdnicki. Część z Żołnierzy Wyklętych uciekając przed represjami władzy komunistycznej zamieszkała w naszym mieście i regionie. Chcąc zachować pamięć o ich bohaterskiej postawie zdecydowaliśmy się działać tak, by w krajobraz naszego miasta wpisał się obiekt, który będzie świadectwem ich niezłomnej postawy.

Na pomnik złożą się dwie tablice kamienne o wysokości 2 metrów, na których znajdą się grafika i sentencja. Nie będą wymieniane poszczególne nazwiska żołnierzy.

Budowę finansuje Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Pomnik ma zostać zamontowany wiosną 2020 roku.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBędą utrudnienia przed Urzędem Gminy Świdnica
Następny artykułJak dobrać kieliszki do wina?