Strona główna Bez kategorii Jak dobrać kieliszki do wina?

Jak dobrać kieliszki do wina?

0

Kieliszki do winato temat wbrew pozorom dosyć skomplikowany. Inwestycja w pełen komplet to sprawa wyłącznie dla koneserów tego rodzaju trunku. Jeśli lubimy napić się wina z przyjaciółmi raz na jakiś czas, nie potrzebujemy całego asortymentu kieliszków – po kilka z każdego kształtu.

Jeśli jednak do jakiegoś konkretnego gatunku wina pałamy szczególnym uczuciem, warto zakupić taki rodzaj kieliszków, które najlepiej się do niego sprawdzają.

Kieliszki do wina – jakie do jakiego?
Kieliszków do wina nie dzieli się wyłącznie ze względu na sam kolor trunku, ale również jego smak. Oczywiście innego kieliszka powinno używać się do wina białego, a inny sprawdzi się przy degustacji czerwonego, jednak to nie wszystko. Ale od początku.

Te dwa kieliszki do wina – białego i czerwonego – będzie potrafił odróżnić od siebie nawet amator. Kieliszki o czaszy dużej, pękatej, przypominającej kształtem kwiat tulipana to te do czerwonej odmiany. Natomiast te do białej mają długą nóżkę i smukłą czaszę o krawędzi zwężającej się stopniowo do wewnątrz ku górze.

Są jednak jeszcze odmiany kieliszków do wina białego i czerwonego w zależności od ich „ciężkości” smakowej. Kieliszki do wina tego samego gatunku różnią się między sobą najczęściej bardzo subtelnie, ale zdarza się także, że różnica rzuca się w oczy od razu. Niemniej, jeśli uwielbiamy konkretny gatunek, rodzaj i typ wina (na przykład czerwone wino, ale tylko to cięższe typu Bordeaux), to warto zainwestować właśnie w te kieliszki do wina, które powstały specjalnie z myślą o tym typie naszego ulubionego trunku.

Oprócz tego wyróżnić można jeszcze między innymi kieliszki do wina musującego, które odznaczają się najbardziej na tle reszty, ponieważ są wyjątkowo długie i smukłe. Można kojarzyć je z toastów wznoszonych szampanem, który jest właśnie najpopularniejszym rodzajem wina musującego. Jest jeszcze wino różowe oraz deserowe, które również można pić w specjalnie przeznaczonych do tego kieliszkach.

Ciekawe modele kieliszków do wina znajdziecie na https://home-you.com/pl/jadalnia/szklo/kieliszki.

Podstawowe zasady konsumowania wina
Jeśli chcemy nie tyle pić wino, ile je smakować czy wręcz doświadczać jego smaku w pełnej okazałości, możemy zacząć stosować przy naszym ceremoniale kilka prostych zasad. Nie są one specjalnie wymagające, a z pewnością poczujemy różnicę, jeśli jesteśmy w winie faktycznie rozsmakowani. Szczególnie w jakimś jego konkretnym gatunku.

Gdy mamy już odpowiedni kieliszek – z nie za grubego, ani nie za cienkiego szkła – pamiętajmy, aby trzymać go w większej części za szyjkę. Zapobiegnie to nadmiernemu nagrzaniu wina naszą ciepłą dłonią. Nagrzewanie wina nie jest wskazane, bo zmienia smak trunku.

Kolejna bardzo ważną sprawą jest kwestia napełniania kieliszka. Nie wolno zapełniać go do pełna – nigdy. Podstawowe zasady mówią, że kieliszek do czerwonego wina powinien być zalany do 1/3 wysokości, natomiast białe wino – nalewane do połowy.

Oczywiście jest więcej zasad i wyjątków dotyczących tej kwestii, jednak taka wiedza wybiega już poza podstawy. Uzasadnieniem takiej praktyki napełniania kieliszków jest pozostawienie możliwości zmieszania wina przed kolejnym łykiem za pomocą delikatnego ruchu ręką, aby wydobyć z trunku jego maksymalny potencjał smaku.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRozpoczynają budowę pomnika żołnierzy wyklętych
Następny artykułJakie zastosowanie mają zbiorniki hydroforowe?